Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Spiesz się, jeśli nie chcesz stracić pieniędzy. Inaczej renta przepadnie
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 11.09.2019 02:00

Spiesz się, jeśli nie chcesz stracić pieniędzy. Inaczej renta przepadnie

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Renta rodzinna, jeśli przysługuje danemu dziecku, do lat 16. wypłacana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych bez pytania. Później jednak co roku trzeba aktualizować dane na temat swojego statusu i przynosić odpowiednie zaświadczenia do ZUS. W ten sposób renta rodzinna przysługiwać może do 25. roku życia, pod warunkiem, że dana osoba udowodni, że wciąż się uczy.

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis, którą cytuje portal Gazeta Prawna, ostrzega jednak, że niepoinformowany przez nas o zakończeniu nauki Zakład będzie wymagał zwrotu bezprawnie pobranego świadczenia. Co więcej - w takim wypadku renta będzie musiała zostać oddana wraz z odsetkami.

  • Do 16 lat ZUS wypłaca rentę bez pytania o to czy się dziecko uczy czy tez nie, ale później, co roku trzeba przynosić do nas zaświadczenie o tym, ze nadal się uczymy. Musimy tez poinformować ZUS, gdy przestajemy się uczyć gdyż w innym wypadku rentę pobraną już po zakończeniu nauki będziemy musieli do ZUS oddać i to wraz z odsetkami - podkreśla Kowalska-Matis.

Renta - spiesz się, jeśli nie chcesz jej stracić

Częściej jednak problem mają ci, którzy ją pobierają, ponieważ zapominają o przyniesieniu do ZUS odpowiednich dokumentów poświadczających, że wciąż się uczą. Chodzi o odpowiednie zaświadczenia ze szkół lub uczelni wyższych, które najczęściej wydawane są na rok, ale czasami także na zakłądany okres nauki - 2, 3, 4 lata. Taki dokument zaniesiony do ZUS może zapewnić spokój na lata, ale Zakład będzie kontrolował, czy faktycznie nauka wciąż jest kontynuowana.

O tym, by najpóźniej w październiku przynieść rentę do Zakładu, często w nawale obowiązków i nauki niejeden studebt zapomina. W takim wypadku skażą się na utratę świadczenia, o ile nie przyniosą zaświadczenia w późniejszym terminie, co jednak pozbędzie ich wyrównania za pominięty październik lub większą liczbę miesięcy.

Studenci i uczniowie muszą także pamiętać o tym, by informować ZUS o wysokości swoich przychodów, jeśli takowe osiągają. Jeśli osiągają od 70% do 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, renta zostanie umniejszona. Jeśli przekroczą pułap 130% renta zostanie im zawieszona.