BiznesINFO.pl Twój portfel Fantastyczne wieści dla wszystkich rencistów! Wasze renty mocno wzrosną
Biznesinfo.pl

Fantastyczne wieści dla wszystkich rencistów! Wasze renty mocno wzrosną

13 sierpnia 2019

Renta także podlega waloryzacji, a ta z 2020 roku ma szczególnie uradować rencistów. Jak podaje toruński dziennik Nowości, najnowsze szacunki rządu wskazują, że w marcu 2020 roku waloryzacja rent i emerytur osiągnie poziom 3,24%. Możliwe jest także, iż wznowiona zostanie w nadchodzącym roku waloryzacja kwotowa. Ta sprzyjałaby szczególnie najbiedniejszym emerytom i rencistom.

Skąd wiadomo, że waloryzacja wyniesie akurat tyle? Wynika to wprost z dokumentów rządowych przedstawionych przez Ministerstwo Finansów. Mowa o projekcie aktualizacji programu konwergencji na lata 2019-2022. Prognozy dotyczące najistotniejszych wskaźników ekonomicznych zakładają, że spodziewana w 2020 roku waloryzacja wyniesie właśnie wspomniane 3,24%.

Renta podlega waloryzacji, jak emerytura.

Wciąż nie ma dokładnych liczb, które potwierdzałyby, jak wysoko wzrosną świadczenia. Te poznamy dopiero na przełomie stycznia i lutego 2020 roku. Jeśli jednak prognozowane 3,24% się utrzyma, czekają nas następujące stawki. Najniższa emerytura i renta (także renta rodzinna i z tytułu całkowitej niezdolności do pracy) wzrosną o 35,64 złotych. Najniższa renta z tytuły częściowej niezdolności do pracy urośnie o 26,73 złote.

Renciści pobierający rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową zgarną więcej o 32,07 złotych. Z kolei ci na świadczeniu przedemerytalnym mogą liczyć na dodatkowe 36,96 złotych. Z kolei w wymiarze średnich rent i emerytur mamy następujące wzrosty: średnia emerytura pomostowa urośnie o 91,23 złote, średnia renta o 59,03 złote, a średnia renta rodzinna to wzrost o 65,73 złote.

Przypomnijmy, że w tym roku waloryzacja wynosiła 2,68%. Dla najbiedniejszych wprowadzono także specjalnie waloryzację kwotową. Osoby z najniższymi świadczeniami mogły liczyć na dodatkowe 70 złotych do pobieranych środków.

Co takiego decyduje o poziomie waloryzacji świadczeń? Decydujące są dwa składniki - pierwszy to inflacja w gospodarstwach emeryckich, którą oblicza się na podstawie podwyżek cen towarów najczęściej zakupowanych przez emerytów. Drugim natomiast jest realny wzrost płac z roku poprzedzającego waloryzację. Jeśli więc rosną ceny i płace Polaków, rosną też stawki waloryzacji.

Obserwuj nas w
autor
Przemysław Terlecki

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat