Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Renta wdowia już wkrótce. Wiemy, jakie kwoty trafią do seniorów
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 23.10.2024 06:30

Renta wdowia już wkrótce. Wiemy, jakie kwoty trafią do seniorów

seniorka
Fot. Pixabay/congerdesign

W przyszłym roku zaczną być wypłacane renty wdowie. Nowe świadczenie emerytalno-rentowe będzie można otrzymać po zmarłym małżonku obok renty rodzinnej. Jak ubiegać się o nowe świadczenie? Jakie warunki trzeba spełnić, aby je otrzymać? Kiedy można spodziewać się przelewu i w jakiej wysokości? Wyjaśniamy.

Renta wdowia w 2025 r. - do seniorów trafią kolejne pieniądze

Po publikacji najnowszego raportu EAPN  dot. ubóstwa w Polsce ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej rozpoczęło ofensywę informacyjną prezentującą dokonania resortu w ostatnich miesiącach. Te mają ograniczyć tak skrajne ubóstwo, jak i odsetek Polaków żyjących poniżej minimum socjalnego (ponad 17 mln). Jednym z sygnalizowanych osiągnięć było wprowadzenie renty wdowiej.

Uwagę zwraca, że w infografikach jako datę wejścia w życie ustawy o rencie wdowiej wskazano datę 1 stycznia 2025 r. To prawda, jednak trzeba wiedzieć, że pieniądze zaczną trafiać do emerytów dopiero pół roku później, 1 lipca 2025 r. Ma to być spowodowane koniecznością przeprowadzenia prac skutkujących dostosowaniem systemu emerytalnego do nowych realiów. Mimo to warunki i szczegóły przyznawania renty wdowiej, warto znać już dziś.

Ten dodatek do emerytury wzrósł aż o 705 zł. Dostaną go dwa roczniki

Renta wdowia na dwa sposoby - kto może się ubiegać?

Od 1 stycznia zacznie obowiązywać prawo, które obok renty rodzinnej uprawni osoby z prawami do dwóch świadczeń emerytalno-rentowych do otrzymywania renty wdowiej. Przypomnijmy tylko, że renta rodzinna to od 85 do 95 proc. świadczenia emerytalnego lub rentowego zmarłego małżonka. Im więcej osób uprawnionych (członków rodziny zmarłego), tym świadczenie jest wyższe. W tej chwili można pobierać jedno ze świadczeń - własne lub drugiej osoby.

W przyszłym roku możliwy będzie wybór innego rozwiązania - otrzymywania dodatkowo 15 proc. drugiego świadczenia, przy czym już w 2026 r. będzie to 25 proc. drugiego świadczenia. Konieczne jest jednak spełnienie konkretnych warunków: osiągnięty wiek emerytalny i pozostawanie we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka.

Ponadto, aby skorzystać z renty wdowiej, prawo do renty rodzinnej trzeba uzyskać przed ukończeniem 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Renty wdowiej nie otrzymają osoby, których małżonek zmarł, gdy mieli mniej niż 55 (kobiety) lub (60) lat, mimo że nadal przysługiwać im będzie renta rodzinna. Kolejne wykluczenie to osoby, które są w małżeństwie po śmierci pierwszego małżonka.

Ile maksymalnie można otrzymać? Kiedy ruszy nabór wniosków?

Otrzymywanie renty rodzinnej i wdowiej oznacza zbieg świadczeń. Dlatego rząd postanowił, aby określić maksymalną kwotę otrzymywanych środków z jednego i drugiego źródła łącznie. Została ona określona na trzykrotność najniższej emerytury. Przekłada się to na 5342,88 zł. Górny limit dotyczy wszystkich otrzymywanych świadczeń emerytalnych innych niż własne, łącznie z np. zagraniczną emeryturą zmarłego małżonka. Nie dotyczy świadczeń jednorazowych, incydentalnych.

Jak wspomniano, pieniądze trafiać będą na konta emerytów i rencistów od 1 lipca, ale nabór wniosków rozpoczyna się wraz z wejściem ustawy o rencie wdowiej w życie, czyli od 1 stycznia 2025 r. Na złożenie wniosku będzie sporo czasu, bo niezależnie czy wypełnimy go 1 stycznia, czy 30 czerwca, pieniądze zaczną trafiać do beneficjentów 1 lipca.