Resort wydał pilny komunikat dla rodziców. Fala oszustw przed nowym rokiem szkolnym
W tym roku wrześniowy powrót do szkoły może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Wszyscy czekają na niespodzianki, jakie niesie za sobą reforma podstawy programowej, ale to nie wszystko. Ministerstwo Edukacji Narodowej ostrzega rodziców — muszą uważać na oszustów! Resort wydał komunikat w tej sprawie.
Nowa podstawa programowa. O tym rodzice muszą wiedzieć
Rok szkolny 2024/2025 rozpocznie się już niebawem. Rodzice wyruszają na przed-szkolne zakupy, by uzupełnić wyprawkę dziecka, a na liście zeszyty, kredki i… podręczniki? Wiele osób ma w tej kwestii poważne wątpliwości. Które książki trzeba wymienić ze względu na nową podstawę programową?
Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało ważną wiadomość do wszystkim rodziców. Resort przypomniał nie tylko, które klasy i szkoły obejmie zmiana podstawy programowej, ale również poruszył istotną kwestię w sprawie podręczników.
Ci uczniowie będą się uczyć mniej. Szefowa resortu o wielkiej zmianie
O przeładowaniu materiałem w polskich szkołach mówi się nie od dziś. Ten rok ma oznaczać rewolucję w tym zakresie — podstawa programowa dla wszystkich 18 przedmiotów ogólnokształcących została uszczuplona o koło 20%. Zmiana ta obejmie uczniów szkół podstawowych, liceów, techników oraz szkół branżowych I i II stopnia. Wyjątek będą stanowić jedynie klasy I-III szkoły podstawowej, a także przedmioty zawodowe w szkołach ponadpodstawowych — tam zakres nauczania pozostanie bez zmian.
Ministra edukacji, Barbara Nowacka zaznaczyła jednak, że zmiany nie przełożą się na zawartość podręczników. Nowe wydania, obejmujące zaktualizowaną podstawę programową, nie zostały dopuszczone do użytku ze względów ekonomicznych i ekologicznych.
Uwaga na oszustów! Stare podręczniki wciąż obowiązują
Nie ma powodu by wymieniać podręczniki lub kupować nowe ze względu na uszczuplone podstawy programowe. Tak dokonywane były zmiany by nie narażać nikogo na dodatkowe koszty. Uważajcie na oszustów naciągaczy którzy twierdzą że zmiany wymagają nowych podręczników! — napisała Barbara Nowacka w serwisie X.
Wykaz podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego do kształcenia ogólnego pozostał zatem bez zmian. Mimo to rodzice mogą spotkać się z licznymi ofertami sprzedaży nowych wersji książek. Resort przypomina jednak, że takich podręczników nie trzeba, a nawet nie należy kupować — w ten sposób możemy natknąć się na oszustów.