BiznesINFO.pl Polska i Świat Już od jutra nowe restrykcje. Trzeba wiedzieć, na co się przygotować
Unsplash/Anastasiia Chepinska

Już od jutra nowe restrykcje. Trzeba wiedzieć, na co się przygotować

18 października 2020
Autor tekstu: Maria Glinka

Nowe restrykcje od poniedziałku

Restrykcje to metoda przeciwdziałania koronawirusowi, na którą stawiają rządy wielu państw. Polska nie stanowi wyjątku od tej reguły - z uwagi na pogarszającą się sytuację epidemiczną rząd wprowadził nowe zakazy i nakazy, które mają zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. W czwartek władza ogłosiła nowe obszary bezpieczeństwa – do strefy czerwonej trafiły 152 powiaty oraz 11 miast wojewódzkich (m.in. Warszawa, Gdańsk czy Poznań). Wszystkie pozostałe regiony znajdują się w strefie żółtej.

Pod barwą czerwoną i żółtą kryją się restrykcje o różnym stopniu intensywności. Jakie obostrzenia czekają na mieszkańców tych stref od poniedziałku 19 października? Zmiany dotkną sfery społecznej – od jutra w strefie czerwonej obowiązuje bezwzględny zakaz organizacji imprez okolicznościowych np. wesel, konsolacji, chrzcin itp.

Z kolei w strefie żółtej w weselach i innych uroczystościach rodzinnych będzie mogło brać udział co najwyżej 20 osób. TVN24 podaje, że goście nie będą mogli uczestniczyć w zabawach tanecznych i mają obowiązek zasłaniać nos i usta do momentu zajęcia miejsc, w których będą spożywali posiłki.

Restrykcje w strefie czerwonej i żółtej

Restrykcje w imprezach okolicznościowych to ostatni punkt najnowszej, jesiennej strategii walki z koronawirusem. Pozostałe elementy pakietu dotkliwych obostrzeń obowiązują od soboty 17 października. W strefie czerwonej ograniczono liczbę osób w placówkach handlowych - w sklepach o powierzchni do 100 mkw. na jedną kasę ma przypadać pięciu klientów, a w przypadku oddziałów większych należy przestrzegać zasady 1 osoba na 15 mkw. Poza tym dopuszcza się zgromadzenia publiczne z maksymalnie 10 uczestnikami.

Natomiast w trakcie uroczystości religijnych obowiązuje limit 1 osoba na 7 mkw. Kluczową zmianą w strefie czerwonej jest przejście na tryb nauki zdalnej, z czym będą musiały zmierzyć się szkoły ponadpodstawowe już od najbliższego poniedziałku.

Z kolei w strefie żółtej dzieci ze szkół ponadpodstawowych będą uczyły się w formule hybrydowej (połowa uczniów stacjonarnie w szkole, połowa zdalnie w domu). Restrykcje dotyczą także organizowania kongresów, targów i konferencji, które od soboty mogą odbywać się tylko online. W zgromadzeniach publicznych w strefie żółtej może brać udział co najwyżej 25 osób. Wprowadzono także restrykcje w kościołach – w trakcie nabożeństw trzeba przestrzegać reguły 1 osoba na 4 mkw.

Wspólne restrykcje dla obydwu stref

Niektóre restrykcje obejmują swoim zasięgiem całą Polskę. Najważniejszą z nich są czasowe i osobowe ograniczenia w działaniu gastronomii. Od soboty w restauracjach i barach może być zajęty co drugi stolik. Co więcej, lokale działają wyłącznie w godzinach 6-21 (potem tylko na wynos).

Ponadto w transporcie publicznym może być zajęte tylko 50 proc. miejsc siedzących bądź 30 proc. wszystkich. Poza tym wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału publiczności, a sale kinowe mogą być zapełnione tylko w 25 proc. Restrykcje dotknęły także baseny, aquaparki i siłownie, które na mocy decyzji rządu ponownie zostały zamknięte.

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat