Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Energetyka > Rewolucja na Bałtyku. Staną 80 km od brzegu. Zasilą miliony mieszkań
Sebastian Mikiel
Sebastian Mikiel 10.10.2024 11:04

Rewolucja na Bałtyku. Staną 80 km od brzegu. Zasilą miliony mieszkań

chmury, wiatrak
Fot. Magda Vrabetz, Unsplash

Mieszkańcy północnej Polski na to właśnie czekali. Dwie duże firmy: Polenergia i Equinor przyspieszają budowę największej morskiej farmy wiatrowej w polskiej części Bałtyku. Farma Bałtyk 1, położona 81 km od wybrzeża, zasili 2 miliony gospodarstw domowych zieloną energią. Kiedy do Polski popłynie prąd i kto na tym skorzysta? Znamy szczegóły.

Farma wiatrowa Bałtyk 1 – kluczowy projekt polskiego offshore

Zielona energia z Morza Bałtyckiego zbliża się wielkimi krokami. Farma Bałtyk 1 stawiana wspólnie przez Polenergię i norweskiego giganta Equinor, ma szansę zasilić aż 2 miliony polskich domów czystą energią. Inwestycja jest częścią strategii rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i stanowi najbardziej zaawansowany projekt drugiej fazy offshore wind power, czyli morskiej energetyki wiatrowej.

Jerzy Zań, prezes Polenergii, podkreśla, jak ogromny potencjał tkwi w polskim morzu:


Rozmiar tego projektu pokazuje ogromny potencjał polskiego morza w zakresie energii odnawialnej. W interesie polskiej transformacji energetycznej i polskiej gospodarki jest jego maksymalne wykorzystanie.

Farma Bałtyk 1 będzie produkować do 1560 MW energii, a kontrakt z konsorcjum firm Ramboll i Projmors zapewnia doradztwo przy kluczowych etapach projektu.

Od stycznia czekają nas ogromne wydatki. Te opłaty drastycznie wzrosną Coś dziwnego stało się z Polakami po pandemii. Tę samą zmianę widać w całej Europie

Energia z Bałtyku do milionów domów – kiedy popłynie prąd?

Bałtyk 1 ma rozpocząć dostarczanie energii już w najbliższych latach, a aukcja, która wyłoni wykonawcę, odbędzie się w 2025 roku. Inwestycja ta to nie tylko szansa na ekologiczne zasilanie tysięcy domów, ale także na rozwój polskiej gospodarki. Budowa farmy wiatrowej pozwoli na podwojenie mocy wytwórczych energii odnawialnej z morza, a energia elektryczna popłynie na ląd do stacji elektroenergetycznej Krzemienica, zarządzanej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Jest to więc dobra wiadomość dla mieszkańców północnej Polski, szczególnie Ustki i Łeby.

Farma wiatrowa ma już pozwolenia na układanie kabli podmorskich oraz umowę o przyłączenie do sieci, co oznacza, że prace nad infrastrukturą przyłączeniową są w pełnym toku. Lądowy odcinek o długości 20 km zostanie poprowadzony pod ziemią, by zminimalizować wpływ na krajobraz i tereny turystyczne. Spółki podkreślają, że zastosowanie technologii bezwykopowej pozwoli na maksymalne ograniczenie wpływu na środowisko oraz dotychczasową działalność w regionie.

Inwestycja w Bałtyk może okazać się ważna dla przyszłości polskiej energetyki i transformacji energetycznej kraju. Wydarzenia ostatnich lat, takie jak np. wojna w Ukrainie pokazały, że budowanie niezależności energetycznej jest ważne dla bezpieczeństwa kraju.

Offshore Bałtyku: Bałtyk 1, 2 i 3 zasilą 4 miliony gospodarstw domowych

Nie tylko Bałtyk 1 przyciąga uwagę inwestorów. Polenergia i Equinor pracują razem nad trzema projektami farm wiatrowych, które łącznie będą dysponować mocą do 3000 MW. To oznacza, że zielona energia z Bałtyku popłynie do ponad 4 milionów polskich gospodarstw domowych. Pierwsze dostawy energii z bardziej zaawansowanych projektów, Bałtyk 2 i Bałtyk 3, planowane są na 2027 rok, co stanowi kolejny etap polskiej transformacji energetycznej.

Wspólna lokalizacja wyprowadzenia mocy dla trzech farm wiatrowych, jak również rozwój technologii offshore, mogą przyspieszyć tempo zielonej transformacji w Polsce. Oznacza to, że Polska zaczyna poważnie inwestować w odnawialne źródła energii, aby w przyszłości uniezależnić się od paliw kopalnych.