Rewolucja w paszportach i dowodach osobistych. Będzie szybciej i bezpieczniej?
Komisja Europejska przyjęła propozycje zmian w przepisach dotyczących dokumentów podróżnych. Chodzi o paszporty oraz dowody osobiste, które czekać ma pełna cyfryzacja. Elektroniczne dokumenty pozwolą na znacznie szybszą obsługę podróżujących oraz odciążą służby graniczne. Dzięki nim niektóre formalności będzie można załatwić jeszcze przed wyruszeniem w z domu.
Łatwiej, szybciej i bezpieczniej
Podczas wtorkowej (8 października) konferencji, Komisja Europejska ogłosiła, że przyjęła propozycje zmian w przepisach, które mogą zrewolucjonizować podróże do i ze strefy Schengen. Wiele wskazuje na to, że przed nami pełna cyfryzacja dowodów osobistych oraz paszportów. Wyrobienie elektronicznych wersji dokumentów ma być całkowicie bezpłatne i dobrowolne – zwolennicy tradycji wciąż będą mogli korzystać z dotychczasowych, papierowych oraz plastikowych dokumentów.
Jak podczas konferencji przekonywała komisarka UE ds. wewnętrznych Ylva Johansson, obecnie formalności związane z ruchem granicznym stanowią zbyt duże obciążenie.
Miliony na pomoc socjalną dla cudzoziemców. Rząd musiał uruchomić rezerwyTylko w zeszłym roku odnotowano prawie 600 mln przekroczeń granicy, to ogromne obciążenie dla służb granicznych – mówiła Johansson.
Załatw wszystkie formalności za jednym zamachem i nie stój w kolejkach
Rozwiązaniem problemu, a jednocześnie sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa w Unii Europejskiej, ma być cyfryzacja dokumentów podróżnych. Pozwoli ona znacznie usprawnić proces obsługi turystów, zmniejszyć kolejki na granicach oraz zaoszczędzić czas podróżujących.
Jak tłumaczyła Johansson, proces pracy i przedstawiania dokumentu tożsamości na granicy Schengen będzie łatwiejszy i bezpieczniejszy ponieważ straż graniczna będzie mogła identyfikować dokumenty szybciej, a jednocześnie będzie w stanie wyłowić wszystkie wątpliwe przypadki.
Cyfrowe dokumenty podróżne będą mogły być przechowywane w smartfonach. Pozwoli to na uregulowanie formalności, w tym przeprowadzenie wcześniejszej odprawy oraz przesłanie niezbędnych informacji liniom lotniczym jeszcze przed wyruszeniem w podróż i to bez mozolnego wypełniania formularzy na stronach internetowych przewoźników. Równolegle przygotowana ma zostać specjalna aplikacja EU Digital Travel, która będzie dostępna od 2030 roku.
mObywatel dla Europy
Przy okazji wprowadzony ma również zostać cyfrowy dowód osobisty, na wzór tego, z którego Polacy mogą już korzystać na co dzień – w aplikacji mObywatel. Dzięki takiemu dokumentowi, obywatele całej Unii Europejskiej mogliby korzystać z szybkiej i automatycznej rejestracji i identyfikacji w urzędach we wszystkich krajach wspólnoty.
Komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynerds podkreślił podczas wtorkowej konferencji, że Komisja Europejska pracuje obecnie nad systemem ochrony danych. Dane posiadaczy cyfrowych dokumentów będą zabezpieczone zgodnie z przepisami RODO i zasadami kodowania informacji wrażliwych.