Wraz z początkiem 2025 roku dotychczasowe listy polecone zostaną zastąpione przez nowe e-Doręczenia. Będzie to oznaczało rewolucję w sposobie wymiany korespondencji z urzędami, a także z przedstawicielami zawodów zaufania publicznego. Ma być szybciej, łatwiej i bezpieczniej. Dla wielu osób korzystanie z e-Doręczeń będzie obligatoryjne. Za system odpowiadać będzie Poczta Polska. Czy powinniśmy się zatem spodziewać, że na nasze skrzynki zaczną przychodzić e-awiza?
726 mln zł - tyle Centrum Projektów Polska Cyfrowa rozdysponuje pomiędzy dziewięcioma instytucjami w ramach zwiększania dostępności usług publicznych. Bez przesady można powiedzieć, że zapowiadane nowości stanowią dla cyfryzacji w Polsce nowe otwarcie: przez internet załatwimy sprawy sądowe, związane z komunikacją, zdrowiem i wiele innych.
Komisja Europejska przyjęła propozycje zmian w przepisach dotyczących dokumentów podróżnych. Chodzi o paszporty oraz dowody osobiste, które czekać ma pełna cyfryzacja. Elektroniczne dokumenty pozwolą na znacznie szybszą obsługę podróżujących oraz odciążą służby graniczne. Dzięki nim niektóre formalności będzie można załatwić jeszcze przed wyruszeniem w z domu.
Posiada go każdy pełnoletni obywatel Polski. Traci ważność po 10 latach. A zaniedbanie i brak wymiany, na nowy — aktualny — dokument może kosztować Cię nawet ograniczeniem wolności. O jakim dokumencie mowa?
Nawet 15 mln kierowców będzie musiało pójść do urzędu w celu dopełnienia kluczowych formalności. Ma to związek z nowym obowiązkiem dla osób posiadających prawo jazdy. Konieczna będzie wymiana dokumentu. Dotyczy to wszystkich kierowców. Znamy już konkretne terminy. Kiedy trzeba będzie złożyć wniosek o nowe prawo jazdy? Przedstawiamy szczegóły.
14. emerytura już niebawem trafi do seniorów. Niektórzy z nich dostaną dodatkowe pieniądze jeszcze w sierpniu. Czternastka zostanie przekazana na konta beneficjentów lub przekazem pocztowym. W przypadku tej drugiej grupy, konieczne może być pokazanie jednego dokumentu. Jeśli tego nie zrobią, nie dostaną świadczenia. Przedstawiamy szczegóły.
Już wkrótce do polskich seniorów trafi 14. emerytura. Większość z nich otrzyma świadczenie na konto, ale niektórym pieniądze przekaże listonosz Poczty Polskiej. Emeryci należący do drugiej grupy muszą pamiętać o pokazaniu ważnego dokumentu. Bez niego nie dostaną 14. emerytury. Przedstawiamy szczegóły.
ZUS nieustanie apeluje do Polaków w związku z wysyłanymi listami. Na stronie internetowej Zakładu widnieje komunikat dotyczący aktualizacji adresów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z zagrożeń płynących z zaniedbania tego aspektu. - Brak aktualnego adresu może spowodować, że z korespondencją potencjalnie może się zapoznać osoba do tego nieuprawniona - ostrzega ZUS w komunikacie.
Fantastyczne wieści dla wielu seniorów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może podwyższyć im emeryturę. Wystarczy, że przedstawią odpowiednie dokumenty, a ich świadczenie zostanie ponownie przeliczone. Jest o co się starać, bo wzrost może wynieść nawet kilkaset złotych.
Wielu seniorów otrzymuje niewysokie przelewy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak się jednak okazuje, istnieje prosty sposób na to, by podwyższyć swoją emeryturę. Wystarczy, że będziemy posiadać odpowiednie dokumenty.
Wielu Polaków powinno się mieć się na baczności. Mają czas tylko do końca maja, by dopełnić ważnego obowiązku. Osoby będące rolnikami ubezpieczonymi w KRUS muszą dostarczyć niezwykle ważny dokument. Jeśli tego nie zrobią, mogą stracić ubezpieczenie.
Aplikacja mObywatel zyskała ogromną popularność wśród Polaków i coraz więcej osób z niej korzysta. Alicja Sepioło, starsza badaczka UX mObywatel w rozmowie z redakcją serwisu BiznesINFO opowiedziała o ogromnych korzyściach i ułatwieniach wynikających z posiadania tej aplikacji.
Dowód osobisty to kluczowy dokument potwierdzający naszą tożsamość. Okazuje się, że w tym roku Polaków czeka masowa wymiana dowodów. Powinni pamiętać o tym obowiązku, bo za posługiwanie się nieważnym dokumentem grożą dotkliwe kary pieniężne. Przedstawiamy szczegóły.
Dowód osobisty jest kluczowym dokumentem, który potwierdza naszą tożsamość. Bardzo ważne jest, by wymienić swój dowód, jeśli straci ważność. Okazuje się, że w 2024 roku miliony Polaków czeka wyrobienie nowego dokumentu. Za niedopilnowanie tego obowiązku można zapłacić wysoką karę.
Polacy powinni przygotować się na kontrole. Urzędnicy zapukają do domów na terenie całego kraju i będą sprawdzać jedną rzecz. Konieczne jest posiadanie odpowiednich dokumentów. Jeśli właściciele nie będą ich mieć, zapłacą wysoką karę. Kontrole są związane z wywozem nieczystości. Przedstawiamy szczegóły.
Wielu seniorów w Polsce otrzymuje niewysokie świadczenia emerytalne. Jak się okazuje, emeryci mają możliwość podwyższenia swoich comiesięcznych wypłat. Wystarczy tylko, że dostarczymy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jeden dokument, który umożliwi ponowne przeliczenie emerytury.
Polscy seniorzy otrzymają dodatkowe świadczenie w postaci trzynastki. Pieniądze są wypłacane w formie przelewu lub przekazywane przez listonosza. W tym drugim przypadku emeryci muszą pamiętać, że bez kluczowego dokumentu pocztowiec nie będzie mógł wypłacić im 13. emerytury.
Polacy otrzymują legitymacje emerytów w momencie, gdy uzyskują prawo do pobierania emerytury. Istnieje także elektroniczna wersja tego dokumentu, z którego korzysta wiele osób. Teraz wprowadzono kilka ważnych zmian. Przedstawiamy szczegóły.
Już wkrótce wejdą w życie nowe przepisy związane z posiadaniem prawa jazdy. W związku z tym, do urzędów ustawiają się potężne kolejki. Kto ma obowiązek wymienić swój dokument uprawniający do kierowania pojazdami? Przedstawiamy szczegóły.
Część Polaków ma możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Świadczenie przysługuje osobom, które pracowały w określonych zawodach i osiągnęły odpowiedni wiek. Jak się jednak okazuje, konieczne jest także posiadanie ważnego dokumentu, bez którego ZUS nie wypłaci pieniędzy.
Już niedługo legitymacje emeryta-rencisty może czekać poważna zmiana. Zgodnie z dopiero co opublikowanym projektem rozporządzenia, dokumenty te m.in. zyskają nowy wzór w postaci mobilnej. Nowe regulacje mają ponadto współgrać z tymi, dotyczącymi aplikacji mObywatel. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na jeden detal, który może zostać wykorzystany przez nieuczciwe osoby do oszustwa.
Legitymacja emeryta-rencisty jest wydawana wraz z uzyskaniem prawa do emerytury, ale także w przypadku pobierania rent, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych czy emerytur pomostowych. Dokument ma także swoją elektroniczną wersję, a już wkrótce zostaną w niej przeprowadzone spore zmiany. Wszyscy seniorzy powinni o tym wiedzieć.
Prokuratura prowadzi śledztwa, których przedmiotem jest Orlen. W biurach koncernu prowadzone są przeszukania, a teraz światło dzienne ujrzały nowe fakty. Wiadomo już, czego dokładnie dotyczyła kontrola oraz jakie nieprawidłowości ujawniła.
Osoby zamierzające przeprowadzić w najbliższym czasie remont swojego domu mogą się cieszyć. W tym celu mogą bowiem uzyskać dofinansowanie z rządowego programu. Do otrzymania jest nawet 136 tysięcy złotych - trzeba jednak spełnić restrykcyjne warunki.
Spore zaskoczenie mogą poczuć ci, którzy będą chcieli skorzystać z jednego z posiadanych dokumentów. Weszła bowiem w życie ważna zmiana, która może zaważyć na możliwości skorzystania z uprawnień przez właściciela.
Od 2022 roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych obowiązują nowe terminy składania korekt deklaracji rozliczeniowych oraz imiennych raportów miesięcznych. To bardzo ważna informacja dla płatników składek i przedsiębiorców. Nas dostarczenie tych dokumentów zostały im niespełna trzy tygodnie. Co potem?
Dla wielu osób proces składania zeznania rocznego PIT jest czasochłonny i stresujący, dlatego wolą to zlecić komuś innemu. Niektórzy wciąż nie są świadomi, że w obecnych czasach mamy już do czynienia z dużą automatyzacją, a poza tym występują przypadki, w których to Urząd Skarbowy rozlicza PIT za podatnika. Od czego to zależy?
Od ubiegłego roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych obowiązują nowe terminy, w jakich płatnicy składek mogą przekazać urzędnikom dokumenty rozliczeniowe (deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne). Okazuje się, że z końcem roku coraz więcej osób, firm oraz instytucji zwraca się do ZUS-u z prośbą o pomoc. Dlaczego 1 stycznia jest takim ważnym terminem i czy jego przekroczenie jest zagrożone sankcjami?