Nawyk przechowywania poszczególnych dokumentów powinien wejść w krew każdemu. To istotne zabezpieczenie, które pozwala uniknąć niepotrzebnego stresu, kłopotów, a przede wszystkim kosztów. Jakie dokumenty należy trzymać w domu i do czego mogą się przydać?
Aby podróżowanie mogło sprawiać pełną przyjemność i satysfakcję, warto odpowiednio się przygotować. Nie chodzi tylko o spakowanie walizki i niezbędnego wyposażenia, ale także o sporządzenie istotnych formalności i dokumentów. Jeden z najważniejszych można wyrobić zupełnie za darmo, w NFZ. Warto zdążyć przed planowanym urlopem, aby nie ponieść ogromnych kosztów.
Polacy mogą posługiwać się nieważnymi dowodami osobistymi, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Wszystko przez luki w przepisach, które pozwalają urzędom unieważniać dokumenty bez informowania o tym obywateli. Czy jest szansa na zmianę przepisów? Sprawdźmy, dlaczego możesz być w poważnych tarapatach.
Już niebawem, bo w marcu ważność stracą orzeczenia, o które ubiegały się tysiące Polaków. Ich termin miał wygasnąć we wrześniu ubiegłego roku, jednak zdecydowano się go przedłużyć, by m.in. nie zablokować urzędów wnioskami o nowe orzeczenia. Zbliża się jednak kluczowa data, która zaważy na tym, komu przepadną ważne ulgi.
Media obiegła informacja o powszechnie dostępnych fałszywych dowodach osobistych. Pojawiły się już pierwsze osoby, które dopuściły się oszustwa i nabyły określone produkty w sposób nieuprawniony. Na te doniesienia postanowiło zareagować Ministerstwo Cyfryzacji, publikując konieczne zalecenia. To ważne, szczególnie w obliczu zbliżających się wyborów.
Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Centralny Ośrodek Informatyki zapowiada ważne zmiany w funkcjonowaniu dokumentacji uczniów szkół podstawowych i średnich. Nowe zasady wejdą w życie w 2025 roku, prawdopodobnie już od 1 września. Ten ruch był zapowiadany od dawna, jeszcze za czasów urzędowania Przemysława Czarnka. Rodzice są jednak pełni obaw.
Seniorzy po przejściu na emeryturę otrzymują specjalny dokument. Zyskują dzięki niemu uprawnienia do korzystania z różnego rodzaju ulg i zniżek. Okazuje się, że wciąż wiele osób nie ma o tym pojęcia. Co daje legitymacja emeryta?
Od kwietnia 2023 roku właściciele nieruchomości mają dodatkowy obowiązek. Muszą mieć ten dokument na wypadek kontroli. Jego posiadanie jest również przydatne przy szeregu innych aktywności, za jego wyrobienie musimy słono zapłacić. Jeszcze droższa może być jednak kara finansowa nałożona za jego brak.
Wkrótce w rządowej aplikacji mObywatel znajdziemy nowe funkcje, które będą sporym ułatwieniem dla Polaków. Modernizacja systemu sprawi, że kolejne sprawy załatwimy z poziomu aplikacji, bez konieczności odwiedzania urzędu. Co dokładnie się zmieni? Przedstawiamy szczegóły.
Wraz z początkiem 2025 roku dotychczasowe listy polecone zostaną zastąpione przez nowe e-Doręczenia. Będzie to oznaczało rewolucję w sposobie wymiany korespondencji z urzędami, a także z przedstawicielami zawodów zaufania publicznego. Ma być szybciej, łatwiej i bezpieczniej. Dla wielu osób korzystanie z e-Doręczeń będzie obligatoryjne. Za system odpowiadać będzie Poczta Polska. Czy powinniśmy się zatem spodziewać, że na nasze skrzynki zaczną przychodzić e-awiza?
726 mln zł - tyle Centrum Projektów Polska Cyfrowa rozdysponuje pomiędzy dziewięcioma instytucjami w ramach zwiększania dostępności usług publicznych. Bez przesady można powiedzieć, że zapowiadane nowości stanowią dla cyfryzacji w Polsce nowe otwarcie: przez internet załatwimy sprawy sądowe, związane z komunikacją, zdrowiem i wiele innych.
Komisja Europejska przyjęła propozycje zmian w przepisach dotyczących dokumentów podróżnych. Chodzi o paszporty oraz dowody osobiste, które czekać ma pełna cyfryzacja. Elektroniczne dokumenty pozwolą na znacznie szybszą obsługę podróżujących oraz odciążą służby graniczne. Dzięki nim niektóre formalności będzie można załatwić jeszcze przed wyruszeniem w z domu.
Posiada go każdy pełnoletni obywatel Polski. Traci ważność po 10 latach. A zaniedbanie i brak wymiany, na nowy — aktualny — dokument może kosztować Cię nawet ograniczeniem wolności. O jakim dokumencie mowa?
Nawet 15 mln kierowców będzie musiało pójść do urzędu w celu dopełnienia kluczowych formalności. Ma to związek z nowym obowiązkiem dla osób posiadających prawo jazdy. Konieczna będzie wymiana dokumentu. Dotyczy to wszystkich kierowców. Znamy już konkretne terminy. Kiedy trzeba będzie złożyć wniosek o nowe prawo jazdy? Przedstawiamy szczegóły.
14. emerytura już niebawem trafi do seniorów. Niektórzy z nich dostaną dodatkowe pieniądze jeszcze w sierpniu. Czternastka zostanie przekazana na konta beneficjentów lub przekazem pocztowym. W przypadku tej drugiej grupy, konieczne może być pokazanie jednego dokumentu. Jeśli tego nie zrobią, nie dostaną świadczenia. Przedstawiamy szczegóły.
Już wkrótce do polskich seniorów trafi 14. emerytura. Większość z nich otrzyma świadczenie na konto, ale niektórym pieniądze przekaże listonosz Poczty Polskiej. Emeryci należący do drugiej grupy muszą pamiętać o pokazaniu ważnego dokumentu. Bez niego nie dostaną 14. emerytury. Przedstawiamy szczegóły.
ZUS nieustanie apeluje do Polaków w związku z wysyłanymi listami. Na stronie internetowej Zakładu widnieje komunikat dotyczący aktualizacji adresów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z zagrożeń płynących z zaniedbania tego aspektu. - Brak aktualnego adresu może spowodować, że z korespondencją potencjalnie może się zapoznać osoba do tego nieuprawniona - ostrzega ZUS w komunikacie.
Fantastyczne wieści dla wielu seniorów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może podwyższyć im emeryturę. Wystarczy, że przedstawią odpowiednie dokumenty, a ich świadczenie zostanie ponownie przeliczone. Jest o co się starać, bo wzrost może wynieść nawet kilkaset złotych.
Wielu seniorów otrzymuje niewysokie przelewy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak się jednak okazuje, istnieje prosty sposób na to, by podwyższyć swoją emeryturę. Wystarczy, że będziemy posiadać odpowiednie dokumenty.
Wielu Polaków powinno się mieć się na baczności. Mają czas tylko do końca maja, by dopełnić ważnego obowiązku. Osoby będące rolnikami ubezpieczonymi w KRUS muszą dostarczyć niezwykle ważny dokument. Jeśli tego nie zrobią, mogą stracić ubezpieczenie.
Aplikacja mObywatel zyskała ogromną popularność wśród Polaków i coraz więcej osób z niej korzysta. Alicja Sepioło, starsza badaczka UX mObywatel w rozmowie z redakcją serwisu BiznesINFO opowiedziała o ogromnych korzyściach i ułatwieniach wynikających z posiadania tej aplikacji.
Dowód osobisty to kluczowy dokument potwierdzający naszą tożsamość. Okazuje się, że w tym roku Polaków czeka masowa wymiana dowodów. Powinni pamiętać o tym obowiązku, bo za posługiwanie się nieważnym dokumentem grożą dotkliwe kary pieniężne. Przedstawiamy szczegóły.
Dowód osobisty jest kluczowym dokumentem, który potwierdza naszą tożsamość. Bardzo ważne jest, by wymienić swój dowód, jeśli straci ważność. Okazuje się, że w 2024 roku miliony Polaków czeka wyrobienie nowego dokumentu. Za niedopilnowanie tego obowiązku można zapłacić wysoką karę.
Polacy powinni przygotować się na kontrole. Urzędnicy zapukają do domów na terenie całego kraju i będą sprawdzać jedną rzecz. Konieczne jest posiadanie odpowiednich dokumentów. Jeśli właściciele nie będą ich mieć, zapłacą wysoką karę. Kontrole są związane z wywozem nieczystości. Przedstawiamy szczegóły.
Wielu seniorów w Polsce otrzymuje niewysokie świadczenia emerytalne. Jak się okazuje, emeryci mają możliwość podwyższenia swoich comiesięcznych wypłat. Wystarczy tylko, że dostarczymy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jeden dokument, który umożliwi ponowne przeliczenie emerytury.
Polscy seniorzy otrzymają dodatkowe świadczenie w postaci trzynastki. Pieniądze są wypłacane w formie przelewu lub przekazywane przez listonosza. W tym drugim przypadku emeryci muszą pamiętać, że bez kluczowego dokumentu pocztowiec nie będzie mógł wypłacić im 13. emerytury.
Polacy otrzymują legitymacje emerytów w momencie, gdy uzyskują prawo do pobierania emerytury. Istnieje także elektroniczna wersja tego dokumentu, z którego korzysta wiele osób. Teraz wprowadzono kilka ważnych zmian. Przedstawiamy szczegóły.
Już wkrótce wejdą w życie nowe przepisy związane z posiadaniem prawa jazdy. W związku z tym, do urzędów ustawiają się potężne kolejki. Kto ma obowiązek wymienić swój dokument uprawniający do kierowania pojazdami? Przedstawiamy szczegóły.