Rewolucja w prawie jazdy. Młodzi zasiądą za kierownicą, ale z ograniczeniami
Planowana przez Ministerstwo Infrastruktury nowelizacja ma wprowadzić nowe przywileje oraz obowiązki dla kierowców. Młodzi ludzie otrzymają prawo jazdy szybciej, będą musieli jednak spełnić wiele warunków. Czytamy o kursach doszkalających, opiekunach i ograniczeniach prędkości.
Szykują się zmiany w prawie jazdy
Wielkimi krokami zbliża się próba nowelizacji ustawy “Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw”. Planowane są duże modyfikacje, dotyczące między innymi uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami, jak i kar, które będą groziły za popełnienie konkretnych czynów zabronionych. Zdaniem Ministerstwa Infrastruktury zmiany zwiększą bezpieczeństwo na drogach oraz poziom mobilności młodych.
Jednym z bardziej rewolucyjnych pomysłów, które znalazły się w projekcie ustawy, jest obniżenie minimalnego wieku uprawniającego do uzyskania prawa jazdy kategorii B. Teraz również młodsze osoby będą mogły zasiąść za kierownicą, jednak będą ich dotyczyły ograniczenia. Niektóre z nich dotyczą również pełnoletnich nowych kierowców.
Wydał 5 zł na zdrapkę i zgarnął gigantyczną kwotę. Wiemy, gdzie padła wygrana Druzgocące dane o polskiej demografii. Nadchodzi gigantyczna zmiana17-latkowie będą mogli dostać prawo jazdy
Po przyjęciu nowelizacji coraz młodsi Polacy będą zasiadać za kółkiem. Już nawet 17-letni obywatele będą mieli możliwość uzyskania prawa do kierowania samochodami. Istnieje jednak jeden warunek — w pojeździe nie mogą znajdować się sami. Kierowcy będzie musiał towarzyszyć starszy opiekun spełniający konkretne warunki — wiek minimum 25 lat oraz chociaż 5-letni staż w posiadaniu prawa jazdy. Te wymagania nie będą jednak dotyczyły instruktorów jazdy oraz egzaminatorów.
Osoba, która będzie miała pod swoją opieką osobę niepełnoletnią z uprawnieniami, nie może być pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających. 17-latek nie może również mieć za opiekuna osoby, która w przeciągu ostatnich pięciu lat była objęta zakazem prowadzenia pojazdów. Co ważne, weryfikacja tych wszystkich czynników leży po stronie młodego kierowcy, natomiast nieobecność starszego obserwatora będzie uznawana za jazdę bez uprawnień. Dokument wydany 17-latkowi będzie specjalnie oznaczony, aby podkreślić obowiązujące warunki.
Ograniczenia dla młodych kierowców
Nowelizacja przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury zakłada również wiele innych zmian i ograniczeń, których będą musieli przestrzegać młodzi kierowcy, nie tylko ci niepełnoletni. Zaplanowano, że przez pierwsze dwa lata po uzyskaniu prawa jazdy obowiązywać ich będzie okres próbny. W przypadku 17-latków zostanie on wydłużony o okres do osiągnięcia pełnoletności. W tym czasie kierujący pojazdami będą objęci szeregiem zakazów, a ograniczenia prędkości będą w ich przypadku znacznie bardziej rygorystyczne:
- przed jazdą nie będą mogli spożywać alkoholu i innych substancji wywołujących podobny efekt, a wynik na alkomacie musi zawsze wynieść 0,0 promila (po okresie próbnym jest to 0,2 promila).
- w obszarze zabudowanym obowiązuje ich ograniczenie do 50 km/h, natomiast w niezabudowanym - 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej - 100 km/h.
- nie będzie można wykonywać przejazdów taksówkami oraz w ramach przewozu okazjonalnego.
- jeśli kierowca będzie chciał przewieźć inną osobę niepełnoletnią, będzie musiał zrobić to w towarzystwie dorosłego, doświadczonego posiadacza prawa jazdy.
Podczas trwania okresu próbnego kierowca zostanie również zobowiązany do odbycia kursu doszkalającego z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz praktycznego szkolenia z zakresu zagrożeń na drodze. Trzeba tego dokonać nie później, niż do 12 miesięcy do dnia jego zakończenia, a zaświadczenie należy przedstawić staroście.