Rewolucja w sprawie PESEL i kredytów. Zmiany dotkną wszystkich Polaków
Od początku czerwca wzięcie kredytu, czy nawet wypłacenie gotówki nie będzie już takie proste. Na bankach spoczywa od teraz nowy obowiązek. Będą musiały sprawdzić nasz numer PESEL w specjalnym rejestrze.
Zmiany od 1 czerwca
Właśnie dzisiaj w życie wchodzi w życie niezwykle istotny przepis dla wszystkich posiadaczy numeru PESEL. Chociaż ten można zastrzec już od dawna, teraz będzie miało to większe konsekwencje. Wszystko to z powodu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości z dnia 7 lipca 2023 roku.
Zastrzeżony numer PESEL uniemożliwi szereg działań, m.in. wzięcie kredytu. Rzecz jasna głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa i kontroli nad własnymi finansami. Nowe przepisy mogą jednak przynieść kilka komplikacji.
Banki będą musiały sprawdzić PESEL w Rejestrze
Od dzisiaj w czasie wizyty w banku nasz PESEL zostanie sprawdzony w Rejestrze Zastrzeżeń Numerów PESEL. Dzięki temu nie będzie możliwości wzięcia na nas kredytu, a jeśli bank udzieli pożyczki mimo to — nie zostaniemy obciążeni obowiązkiem jej spłaty.
Jednocześnie oznacza to jednak, że również my nie skorzystamy z niektórych usług, mając zastrzeżony PESEL. Chodzi między innymi o:
- podpisanie umowy z firmami i instytucjami finansowymi, np. umowy o kredyt,
- podpisanie umowy z notariuszem
- zawarcie umowy z operatorem telekomunikacyjnym.
Zastrzeżenie numeru PESEL nie jest decyzją permamentną i w każdej chwili możemy cofnąć ją za pośrednictwem serwisu mOBywatel, a także w urzędzie gminy. Jednocześnie warto pamiętać, że w przypadku utraty dowodu osobistego, nasz numer PESEL zostanie zastrzeżony automatycznie. Zastrzeżenie numeru PESEL nie wypłynie na sprawy urzędowe takie jak zameldowanie czy wyrobienie dokumentów, wizytę u lekarza czy udział w wyborach.
To może oznaczać kłopoty
Zastrzeżenie numeru PESEL to gwarancja bezpieczeństwa tożsamości i pieniędzy. Jedna kwestia może jednak martwić. Według szacunków Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, do rejestru wpływa aż 10 mln zapytań dziennie. Każda, nawet kilkunastominutowa niedostępność Rejestru, może oznaczać komplikacje.
W przypadku podmiotów z rynku finansowego zapytania do rejestru będzie trzeba składać nie tylko w procesie udzielania kredytu bądź pożyczki, ale również zakładając rachunek bankowy, rozpoczynając świadczenie usługi płatniczej, a nawet wypłacając gotówkę z rachunku bankowego, jeśli pojedyncza lub kolejna transakcja powoduje, że suma wypłat gotówkowych w danym dniu we wszystkich placówkach danego podmiotu przekracza trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę — zaznaczył prezes Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce Marcin Czugan.
Dodał, iż brak dostępu do systemu będzie wymagał ciepliwości od klienta banku. Sama instytucja natomiast będzie zobowiązana do wykonania dalszych czynności weryfikacyjnych.
źródło: money.pl