Rewolucja w urzędach pracy. Ministerstwo pracuje nad reformami
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie zmiany planuje ministerstwo w urzędach pracy
Jakie narzędzia otrzymają bezrobotni
Co jeszcze zmieni się w ustawie
Urzędy pracy do zmiany
Urzędy pracy i cały rynek pracy mają przejść gruntowne zmiany. Puls Biznesu poinformował o tym, że rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku.
Obecna ustawa obowiązuje od 2004 roku, a w związku z tym, że na rynku pracy zaczyna pojawiać się nowe pokolenie, urzędy pracy wymagają modernizacji, która pozwoli dostosować je do obecnych realiów.
- Widzimy potrzebę realizowania bardziej aktywnej polityki — chcemy pomagać nie tylko tym, którzy chcą pracować, ale nie mogą znaleźć zatrudnienia, lecz także osobom, które są już długo bezrobotne. Przed nami zatem wyzwanie, jak je zaktywizować i przywrócić na rynek - tłumaczyła wiceminister Iwona Michałek.
Prawdziwa rewolucja
Według portalu najważniejszym zadaniem, które stanie przed rządem, będzie usprawnienie obsługi dzięki cyfryzacji.
MRPiT ma stworzyć program kojarzący potencjalnych pracowników i pracodawców, których oczekiwania są podobne. Osoby zgłaszające się do urzędów pracy mają mieć też do dyspozycji aplikację mobilną.
W nowej ustawie mają także pojawić się zmiany dotyczące usprawnienia obsługi przez uproszczenie warunków nabywania statusu bezrobotnego. Łatwiejsza ma się stać także procedura przyznawania zasiłku, a także zatrudniania cudzoziemców.
Sekretarz stanu w MRPiT podkreśliła też, że priorytetem ministerstwa jest ścisła współpraca urzędów z pracodawcami, którzy mieliby pomagać ustalić, w jakich branżach brakuje kandydatów i jakie kwalifikacje są najbardziej pożądane na rynku pracy.