Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Robisz to na plaży? Polacy ryzykują życiem innych, policja szykuje surowe kary
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 22.07.2024 09:30

Robisz to na plaży? Polacy ryzykują życiem innych, policja szykuje surowe kary

plaża
Fot. East News/DOMIN

Na stałe w krajobraz polskich kurortów wpisały się plaże upstrzone parawanami oddzielającymi wypoczywających. Nie każdy wie jednak, że za tę formę izolacji można zostać ukaranym. Kodeks wykroczeń przewiduje w kilku przypadkach karę grzywny, a nawet aresztu.

Parawany a utrudnianie akcji ratowniczych

Rozkładanie parawanów może utrudniać pracę służb, która przecież na plażach jest codziennością. Chodzi zwłaszcza o sytuacje, w których np. ratownicy medyczni mają przez parawany utrudniony dojazd do miejsca interwencji. Osoba, która utrudnia przebieg akcji ratowniczej, może odpowiadać z art. 172 Kodeksu karnego.

Zobacz: Lot się opóźnił lub został odwołany? Możesz liczyć na odszkodowanie

Stanowi on, że przeszkadzanie w akcji ratowniczej, a takim może być utrudnianie przejazdu karetkom pogotowia, ale też innym pojazdom, którymi służby posługują się w miejscowościach cieszących się popularnością wśród turystów, a nawet ratownikom poruszającym się pieszo podlega karze od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności.

ZUS wydał komunikat. Ostatnie dni na decyzję w sprawie emerytur

Parawaning w kodeksie wykroczeń

Podczas wypoczynku na plaży należy także pamiętać o innych osobach. Naruszenia ich komfortu mogą zostać przez interweniujących funkcjonariuszy zostać uznane za wypełniające znamiona zakłócania spokoju. Sankcje stanowi tu art. 51 Kodeksu wykroczeń:

Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu (orzekanej w wymiarze od 5 do 30 dni), ograniczenia wolności (trwa 1 miesiąc) albo grzywny (wymierzanej w wysokości od 20 do 5000 złotych).

Ponadto kary aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny mogą spodziewać się osoby, które zakłócały spokój przez działania o charakterze chuligańskim lub pod wpływem alkoholu. Karalne jest także podżeganie do zakłócania spokoju oraz pomocnictwo.

Alkohol na plaży

Wypoczynek na plaży i w izolacji zapewnionej przez parawany jest także dla wielu zachętą do spożywania alkoholu. Za przewinienie spożywania go w miejscu publicznym grozi 100 zł mandatu. Trzeba jednak pamiętać, że grzywnę można także otrzymać za samą próbę spożywania napojów o stężeniu etanolu przekraczającym 0,5 proc.