Rodzice mogą uzyskać wyższe świadczenie. Zostało kilka dni na złożenie wniosku
26 kwietnia zwiększył się okres, w którym można pobierać zasiłek macierzyński. Zmianie uległa także jego wysokość. Rodzice, którzy na ten dzień pobierali to świadczenie mogą złożyć wniosek o ustalenie wyższej kwoty zasiłku.
Wyższy zasiłek macierzyński
Rodzice, którzy na dzień 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński, mają czas do 17 maja, aby złożyć wniosek o ustalenie nowej, wyższej wysokości zasiłku.
Po zmianach wynosi on 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego.
Wniosek należy złoży do płatnika zasiłku czyli pracodawcy, zleceniodawcy lub ZUS.
Zasiłek macierzyński po zmianach
Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej która urodziła dziecko, przyjęła dziecko na wychowanie w wieku do 14 roku życia i wystąpiła do sądu w sprawie jego przysposobienia, a także osobie, która przyjęła dziecko na wychowanie w ramach rodziny zastępczej dziecko w wieku do 7 roku.
Od 26 kwietnia zasiłek macierzyński jest wyższy, dłuższy jest także okres, w którym można go pobierać - po zmianach są to 41 tygodni w przypadku jednego dziecka i 43 tygodnie dla więcej niż jednego dziecka ( wcześniej 32 i 34 tygodnie).
Konieczny wniosek
Osoby, które chcą zwiększyć wysokość świadczenia, muszą się pośpieszyć.
"Mają na to czas tylko do 17 maja. Po tej dacie złożenie wniosku nie będzie już możliwe i zasiłek będzie wypłacany w dotychczasowej wysokości" - zaznaczył rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, cytowany przez portal money.