W związku ze zmianami w Kodeksie pracy, od 26 kwietnia zmieniły się przepisy dotyczące zasiłku macierzyńskiego i chorobowego. Przedstawiamy najważniejsze z tych zmian.
ZUS podał do wiadomości, że rodzice mają czas tylko do jutra, czyli do 17 maja, na złożenie wniosku o ustalenie nowej wysokości zasiłku. Dotyczy to ich jeśli otrzymywali zasiłek macierzyński od ZUS na dzień 26 kwietnia bieżącego roku. Po upływie 17.05, składanie wniosków nie będzie już możliwe, a zasiłek będzie wypłacany w dotychczasowej wysokości.
ZUS poinformował że tylko do 17 maja (środa) mają czas rodzice na złożenie wniosku o ustalenie nowej wysokości zasiłku. Dotyczy to tych osób, które na 26 kwietnia br. dostawały z ZUS zasiłek macierzyński. Po tej dacie złożenie wniosku nie będzie już możliwe i zasiłek będzie wypłacany w dotychczasowej wysokości.
26 kwietnia zwiększył się okres, w którym można pobierać zasiłek macierzyński. Zmianie uległa także jego wysokość. Rodzice, którzy na ten dzień pobierali to świadczenie mogą złożyć wniosek o ustalenie wyższej kwoty zasiłku.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że rodzice, którzy na dzień 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński, mają czas do 17 maja, by złożyć wniosek o ustalenie nowej, wyższej wysokości zasiłku. Po tej dacie złożenie wniosku nie będzie już możliwe, a zasiłek będzie wypłacany w dotychczasowej wysokości.
Od 26 kwietnia, w wyniku nowelizacji przepisów w Kodeksie pracy i w ustawie zasiłkowej, zmieniły się przepisy dotyczące zasiłków. Podwyższony został zasiłek macierzyński, pojawiło się dziewięć dodatkowych tygodni urlopu rodzicielskiego, wprowadzono urlop opiekuńczy i skrócono czas pozwalający na skorzystanie z urlopu ojcowskiego.
Pod koniec kwietnia w życie wejdą zmiany związane z zasiłkiem macierzyńskim oraz rodzicielskim. Można podwyższyć wysokość świadczenia poprzez złożenie wniosku, ale okno czasowe jest dość krótkie.
Kobieta przebywająca na urlopie macierzyńskim może go przerwać, jeśli ona sama lub jej dziecko wymaga opieki szpitalnej. W takiej sytuacji ojciec dziecka może przejąć pozostałą część urlopu, jednak warunkiem jest wykorzystanie przez mamę 8 z przysługujących jej 14 tygodni. Pozostałą część urlopu kobieta może wykorzystać po wyjściu przez siebie lub dziecko ze szpitala.
Przedsiębiorcy w Polsce nie mają łatwo, okazuje się, że jeszcze gorzej być przedsiębiorczą kobietą. ZUS wziął na celownik kobiety, które w ciąży założyły działalność gospodarczą lub zmieniły pracę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje, czy kobiety nie zakładały działalności gospodarczej w celu wyłudzenia zasiłku. W sądach toczą się sprawy dotyczące nawet okresu sprzed 2015 roku, gdy obowiązywały bardziej korzystne dla ciężarnych przedsiębiorczyń regulacje.
Kobiece biznesy na polskim rynku rozwijają się świetnie. Jakie prawa przysługują przedsiębiorczyni w momencie, gdy zajdzie w ciążę? Ile wynosi zasiłek macierzyński na własnej działalności gospodarczej? O jakich formalnościach przyszła mama powinna pamiętać?Prowadzenie działalności gospodarczej nie uniemożliwiwa otrzymania zasiłku macierzyńskiego. Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje tylko tym przedsiębiorczyniom, które są objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym i opłacały na nie składki.
Zasiłek macierzyński będzie przedmiotem piątkowej debaty w Sejmie. Rząd zaproponował zaskakujące zmiany. Na szczęście wychodzą one na przeciw potrzebom matek i są rozwiązaniem zapewniającym wyższe wypłaty. O co chodzi w proponowanej nowelizacji?
Zasiłek, mimo wprowadzenia więkeszej płacy minimalnej - 2600 złotych brutto od 2020 roku - mogą zachować rodziny, które mają niepełnosprawne dzieci, ale również i takie, w których tylko jeden rodzic jest aktywny zawodowo czy te wielodzietne. O zasiłek nie muszą się martwić także ci, którzy nic nie robią, ponieważ płaca minimalna nie będzie miała wpływu na ich portfele. - Na zasiłki i wsparcie z funduszu alimentacyjnego będą mogły liczyć przede wszystkim osoby, które nie pracują lub rodziny, w których tylko jeden rodzic jest aktywny zawodowo - powiedziała w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej Bogumiła Jastrzębska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach.