Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rosja nadal chce straszyć kurkiem. Kreml zdradził strategię energetyczną na najbliższe lata
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 01.07.2020 02:00

Rosja nadal chce straszyć kurkiem. Kreml zdradził strategię energetyczną na najbliższe lata

Strategia energetyczna Kremla wciąż taka sama
flickr

Nowa strategia energetyczna Rosji

Swoją strategię Rosja przygotowywała długo, bo aż sześć lat, podaje serwis Energetyka24. Prace nad Strategią Energetycznej Federacji Rosyjskiej do 2035 roku rozpoczęto w 2014 roku od przygotowania projektu, jednak dopiero teraz dokument został zatwierdzony. To opóźnienie wynika m.in z niestabilnej sytuacji na światowym rynku energetycznym.

Dokument jest strategią, na której realizację Rosja daje sobie 15 lat, jednak nie znajdziemy w niej szczegółowych informacji co do tego, jak szczegółowo ma wyglądać jej przebieg, jest jednak swego rodzaju drogowskazem, który zwraca uwagę jaki kształt i kierunek mogą przybrać plany rosyjskiej władzy. Portal Energetyka24 przeanalizował zapisy dokumentu i wybrał te, które mogą być dla rozwoju światowej polityki energetycznej najważniejsze.

Gazprom z monopolem na eksport gazu w Rosji

Gazprom niezmiennie będzie pełnił funkcję narodowego dobra Rosji, choć Strategia dopuszcza współpracę z innymi podmiotami. Z dokumentu wynika także, że nie powstaną nowe szlaki eksportowe Gazpromu, jak podaje Energetyka24: "Plany eksportu zakładają dostawy na poziomie 255,4–300 mld m3, а przesyłowe moce eksportowe bez kierunków ukraińskich stanowią 290 mld m3 rocznie", choć nie powinno się brać tych danych jako deklaracji. Według portalu te liczby mogą być zawyżone, ponieważ do tej pory wskaźnik eksportu wynosił średnio 200 miliardów m3 i ostatnimi czasy zaczął znacząco spadać. Z przytoczonych informacji wynika jednak, że możliwe jest zwiększenie ilości gazu wysyłanego do Ukrainy.

Rosyjska nafta i LNG

W tej kwestii niespodzianek raczej nie będzie, ponieważ z treści Strategii możemy wywnioskować, że koncern Igora Sieczina - Rosnieft będzie w dalszym ciągu wspierany przez Rosję. Zagadnieniem, które zdaje się interesować Rosję w znacznym stopniu jest przede wszystkim LNG. W tej kwestii Rosja planuje zostać liderem produkcji ciekłego gazu ziemnego i podwyższyć wyniki prawie pięciokrotnie. Mimo że jest to zrealizowania, założenie zdaje się być raczej pobożnym życzeniem niż przyszłym wynikiem. Tak czy inaczej oznacza to, że Rosja widzi w LNG znaczący element w sprzedaży energii.

Górnolotne idee bez pokrycia

Tekst Strategii operuje wieloma hasłami, takimi jak "technologia", "ekologia", czy "innowacja", jednak nie uzyskują one bezpośredniego odniesienia w dokumencie. Zdaniem Energetyki24 mimo bogatej retoryki pisma, w Rosji dochodzi do zacofania i zakotwiczenia na stałe w ekstensywnym spojrzeniu na energetykę. Tym ciężej zaufać Rosji, kiedy dochodzi do takich skandali jak np. wycieku oleju napędowego do rzeki w Norylsku, czy wyrzutu toksycznego szlamu w jednej w norylskiej fabryce Nornikiel.