Rosję również czeka trudna zima. Wszystko przez sankcje
Kreml ostrzega Rosjan przed przerwami w dostawach prądu, podaje Rzeczpospolita. Gazeta ocenia, że Rosja nie poradzi sobie bez technologii z Zachodu.
Gaz nie dla wszystkich Rosjan
"Sankcje szczególnie silnie oddziałują na zaawansowane technologicznie sektory rosyjskiej gospodarki, do których należy sektor wydobywczy. Rząd w Moskwie ma w trybie pilnym opracować koncepcję technologicznego rozwoju Rosji do 2030 r. Gospodarka Rosji jest zależna od importu w stopniu niespotykanym w Europie. Choć gazu jest nadmiar, to jedna trzecia Rosjan i regionów w ogóle nie ma do niego dostępu" - zauważa "Rzeczpospolita".
Zdaniem gazety Rosja może mieć poważne problemy z zaopatrzeniem w energię, gdyż najnowocześniejsze rosyjskie elektrociepłownie pracują na zachodnich turbinach gazowych, a sankcje uniemożliwiają serwisowanie i zakup części zamiennych. Chodzi tu tu o elektrownie i ciepłownie w Moskwie, Petersburgu, Jekaterynburgu i innych dużych miastach.
Niemcy twierdzą, że sobie poradzą
Obecnie przez Nord Stream 1 gaz do Niemiec nie płynie. Przyczyną takiego stanu jest wyciek oleju silnikowego z jedynej pracującej jeszcze turbiny w Stacji Portowaja, która uniemożliwia przesył. Kanadyjski producent turbin Siemens uważa, że pod względem technicznym decyzja Gazpromu o ograniczeniu dostaw gazu nie ma uzasadnienia, gdyż taka awaria nie ma wpływu na pracę turbiny, gdyż można usunąć ją na miejscu.
Nasz kraj jest coraz lepiej przygotowany na wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu - oświadczyła w piątek niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci (Bundesnetzagentur). Niemieckie magazyny gazu są wypełnione w niemal 85 procentach i są dalej napełniane. Do listopada będą zapełnione w 95 procentach, podaje NDR.de.
Inne państwa europejskie również nie są w najgorszej sytuacji. "Większość krajów zapełniła swoje magazyny gazu co najmniej w 50 procentach, a ponadto w Europie przywraca się funkcjonowanie elektrowni węglowych, a te jądrowe są rozbudowywane" - zaznacza Ukrinform.
Rzeczpospolita zwraca także uwagę, że w poniedziałek Oslo zapowiedziało rekordowy eksport gazu do Unii w tym roku, który sięgnie 117 mld m sześć. Norwegowie zabezpieczą zatem 83 procent gazowego zapotrzebowania Wspólnoty.