Po czterech latach obecności w Polsce sieć kawiarni Cofix ogłosiła upadłość. Wiele wskazuje na to, że musi to oznaczać jej całkowitego wycofania z rynku. co to oznacza dla polskich klientów? Wokół firmy pojawiły się kontrowersje związane z powiązaniami z Rosją. Co wiadomo o właścicielu i dlaczego pojawił się na liście sankcyjnej?
Po ponad dwóch latach od inwazji Rosji na Ukrainę i mimo szerokiej listy unijnych sankcji, jak dotąd polskie firmy nie musiały obawiać się zbyt dotkliwych konsekwencji utrzymania relacji biznesowych z Rosją i Białorusią. W ostatnich miesiącach doszło jednak do zauważalnej zmiany - Krajowa Administracja Skarbowa wzięła się za przedsiębiorców, którzy nie przestrzegają unijnych sankcji. Od początku roku wydano kilkadziesiąt decyzji, posypały się też wysokie kary. Niektóre firmy trafiły również na listę sankcyjną.
Obowiązkiem każdego posiadacza odbiornika telewizyjnego lub radiowego jest zarejestrowanie go w ciągu 14 dni od momentu wejścia w posiadanie takiego urządzenia. Poczta Polska pobiera z tego tytułu opłatę, czyli tzw. abonament RTV. Kontrole rejestracji odbiorników RTV może przeprowadzić uprawniony pracownik Poczty Polskiej.
Przyjęty przez Unię Europejską nowy pakiet sankcji na Rosję będzie miał niekorzystne efekty również dla Polski. Gdy zacznie obowiązywać za ponad rok, wszyscy odczujemy jego efekty - głównym skutkiem będzie bowiem wzrost cen.
Sytuacja ekonomiczna Rosji cały czas się pogarsza. Według najnowszych doniesień, pracownicy sektora budżetowego przestali otrzymywać wypłaty. I nie są to jednostkowe przypadki.
W środę zakończyła się transakcja dotycząca zakupienia majątku spółki Go Sport, która ogłosiła upadłość w zeszłym roku. W kolejce po swoje środki czekają jeszcze wierzyciele, m.in pracownicy przedsiębiorstwa.Go Sport ogłosił upadłość w połowie 2022 roku. Przyczyna była nietypowa - spółka, kontrolowana przez Rosjan, została wpisana na listę sankcyjną.
Szwajcarski Medmix poinformował na swojej stronie internetowej, że zamierza sprzedać swoją polską spółkę, która znajduje się na czarnej liście Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA). Jak przypomina Puls Biznesu, trafiła tam przez powiązania z rosyjskim oligarchą Wiktorem Wekselbergiem.
Rosja nałożyła sankcje na ponad 70 firm z państw NATO. Rosyjski rząd zakazał transakcji wojskowo-technicznych z podmiotami ujętymi w specjalnym dekrecie.
Kreml ostrzega Rosjan przed przerwami w dostawach prądu, podaje Rzeczpospolita. Gazeta ocenia, że Rosja nie poradzi sobie bez technologii z Zachodu.
Rosyjska gospodarka zmniejszyła się o cztery procent w drugim kwartale 2022 roku, przekazała agencja Reutera, powołując się na dane rosyjskiej służby statystycznej Rosstat. Analitycy uważają, że straty Rosji będą coraz większe.
Japoński rząd zdecydował się na nałożenie kolejnych sankcji na Rosję. W czwartek zostały zamrożone aktywa Sbierbanku, największej rosyjskiej instytucji finansowej. Sankcjami objęty został również Alfa Bank, największy rosyjski bank prywatny. Tokio przygotowało dodatkowo szereg zakazów w kontaktach gospodarczych z rosyjskimi firmami. O tym, że Sbierbank i Alfa Bank mają zamrożone swoje japońskie aktywa poinformowała w czwartek japońska agencja Kyodo. Japońskie firmy prowadzące działalność gospodarczą w Rosji i z rosyjskimi firmami będą zmuszone do szukania nowych sposobów rozliczeń, jeżeli do tej porty korzystały z usług Sberbanku lub Alfa Banku.
Fidżi przystało na wniosek USA o możliwość konfiskaty superjachtu Amadea. Zdaniem Amerykanów należy on do rosyjskiego oligarchy sprzyjającego Putinowi Sulejmana Kerimowa. Wartość jachtu szacowana jest na 325 mln dolarów. Firma, do której należy statek zaprzecza jednak, że jest on własnością Kerimowa. O pozytywnej decyzji sądu na Fidżi donosi dzisiaj CBS News. Amerykańscy urzędnicy będą mogli rozpocząć proces przejęcia superjachtu, pływającego pod banderą Kajmanów.
Nowa Zelandia zdecydowała się nałożyć cło zaporowe na import wszystkich rosyjskich produktów. Wprowadzenie 35 proc. cła ogłosiła minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Nanaia Mahuta. Jest to reakcja na doniesienia o działaniach rosyjskich wojsk w ukraińskiej Buczy. Cło w wysokości 35 proc. od wszystkich produktów sprowadzanych z Rosji ma zacząć obowiązywać od 25 kwietnia, donosi w czwartek Reuters. To kolejny krok, po ogłoszonych w poniedziałek przez nowozelandzki rząd sankcjach na 36 rosyjskich oligarchów. Nowa Zelandia nie będzie także eksportować do Rosji produktów, z których skorzystać może rosyjskie wojsko.
Australia zdecydowała się na nałożenie nowych sankcji na Rosję. Ze skutkiem natychmiastowym objęła zakazem eksportu tlenek glinu i rudy aluminium. Australijskie surowce wykorzystywane do produkcji broni stanowią aż 20 proc. rosyjskiego zapotrzebowania.