BiznesINFO.pl Praca Rozmowa kwalifikacyjna: jak odpowiadać? Podpowiadamy
Biznesinfo.pl

Rozmowa kwalifikacyjna: jak odpowiadać? Podpowiadamy

23 czerwca 2019
Autor tekstu: Paulina Musianek

Rozmowa kwalifikacyjna: jak odpowiadać na pytania osoby rekrutującej? Jak się zachować? Przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną kandydaci zastanawiają się nad wieloma kwestiami.

Rozmowa kwalifikacyjna: jak odpowiadać?

Rozmowy kwalifikacyjne są stresujące. Staranie się o nową pracę może wywoływać sporo nerwów, jednak należy wiedzieć, że przede wszystkim trzeba zachować spokój i opanowanie. Pamiętaj, że pierwszy krok masz już za sobą - wybrano twoje CV i to z tobą postanowiono się spotkać. Tylko część kandydatów, którzy wysłali swoje zgłoszenie zapraszani są na rozmowy - to oznacza, że ktoś uznał twoje umiejętności i doświadczenie za cenne i odpowiadające potrzebom potencjalnego pracodawcy. To, jak przebiegnie rozmowa może zapewnić pomyślny wynik całej rekrutacji.

Cierpliwie, uprzejmie i klarownie odpowiadaj na zadane pytania

Nigdy nie zapominaj o profesjonalnym zachowaniu. Twoje odpowiedzi powinny być uprzejme i w sposób jasny i zwięzły odpowiadające na zadane pytanie. Szanuj czas osoby przeprowadzającej rozmowę i nie rozwlekaj niepotrzebnie odpowiedzi. Podczas spotkania powinieneś też robić wrażenie pewnego siebie, ale nie aroganckiego. Słuchaj uważnie tego, co ma do powiedzenia osoba przeprowadzająca rozmowę i wyrażaj prawdziwe zainteresowanie tym, co od niej słyszysz.

Osoba rekrutująca będzie zadawać pytania dotyczące ciebie, aby poznać twoje doświadczenie, umiejętności i osobowość, a także zbadać, czy pasujesz zarówno na te stanowisko pracy, jak i do firmy. Najczęściej zadawane pytania dotyczą właśnie tych kwestii. Warto podkreślić swoje cechy charakteru, które odpowiadają na potrzeby potencjalnego pracodawcy oraz w klarowny sposób opisać swoje umiejętności. Dobrze jest się również przygotować na pytanie o powody odejścia z poprzedniej pracy. Pamiętaj, że najgorszym błędem jest wyrażanie się niepochlebnie o poprzednim pracodawcy.

Język ciała podczas rozmowy

Możesz uznać to za banał, ale nigdy nie zapominaj, że ponad 50% tego, co mówisz, jest przekazywane przez język ciała. Podczas rozmowy postaraj się siedzieć prosto, nie krzyżować nóg ani rąk. Warto od też się uśmiechać, aby nie być uznanym za gbura.

Miej ostatnie słowo

Zakończenie spotkania jest nawet ważniejsze od jego rozpoczęcia. Miej w zanadrzu lekkie, otwarte pytanie, które będziesz mógł zadać w odpowiedzi na “Czy ma Pan/i na koniec jakieś pytania?”. W ten sposób okażesz swoje zainteresowanie i pokażesz, że komfortowo czujesz się w tej sytuacji, a nie chcesz jak najszybciej uciec z tego spotkania.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Musianek

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat