Ruszają masowe kontrole ZUS. Zapukają do drzwi Polaków, sprawdzą jedną rzecz
Niespodziewana wizyta kontrolera ZUS w Twoim domu? Taki scenariusz spotyka co roku tysiące Polaków. W jednym przypadku Zakład może wstrzymać wypłatę świadczenia. W innym sami będziemy musieli oddać pieniądze. Na co warto uważać będąc na zwolnieniu lekarskim?
Pracownicy na L4 pod lupą ZUS. Te osoby stracą świadczenie
Zwolnienie lekarskie i wypłacany z tego tytułu zasiłek chorobowy wiążą się z bardzo standardowymi procedurami. W końcu każdemu zdarza się zachorować. Wystawione przez lekarza zaświadczenie L4 umożliwia nam odpoczynek od pracy oraz wypłatę za ten okres w postaci świadczenia. Również w tym okresie ciążą na nas jednak pewne obowiązki — a ZUS sprawdza, czy o nich pamiętamy. Kto może spodziewać się kontroli? Wyjaśniamy, kiedy pracownik straci prawo do zasiłku i będzie musiał oddać pieniądze.
ZUS przeprowadzi kontrole. Nie będziesz się spodziewać wizyty
W samym 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 461 200 kontroli w związku z pobieraniem zasiłku chorobowego. Osoby przebywające na zwolnieniu chorobowym nie wiedzą, czy i kiedy taka kontrola zostanie przeprowadzona, a nasza nieobecność nie zawsze będzie podstawą do wstrzymania świadczenia. Taka sytuacja spotkała w ubiegłym roku aż 28 tysięcy osób.
W czasie, gdy przebywamy na L4, ZUS i pracodawca powinni zostać poinformowani o miejscu naszego pobytu oraz jego ewentualnej zmianie. Świadczenie może zostać wstrzymane, jeśli nasza nieobecność nie zostanie odpowiednio uzasadniona (np. z wizytą u lekarza) we wskazanym terminie. Jeśli pieniądze trafiły już na nasze konto, będziemy musieli je zwrócić.
Zasadność świadczenia sprawdzi ZUS… i sąsiedzi
Niestety, nadużywanie prawa do zasiłku chorobowego stanowi bardzo częsty proceder. Mimo to ZUS nie zawsze przeprowadzi kontrolę sam z siebie — nierzadko o potrzebie takiej wizyty Zakład informują sąsiedzi lub współpracownicy ubezpieczonego. Powodem do interwencji może być np. podejmowanie pracy w okresie, w którym obowiązuje L4. Dotyczy to również zatrudnienia u innego pracodawcy niż ten, któremu dostarczyliśmy zaświadczenie.
Warto jednak pamiętać, że w przypadku każdej kontroli pracownik ZUS ma obowiązek się wylegitymować i przedstawić odpowiednie upoważnienie. My sami natomiast czasie rekonwalescencji powinniśmy wiedzieć, jakie przysługują nam prawa, a które działania będą skutkować utratą świadczenia, nierzadko jest to bowiem kwestia indywidualna, zależna od przyczyny zwolnienia lekarskiego.