Polacy nie mają o tym pojęcia, ale wielu z nas popełnia ten błąd nagminnie. Mała pomyłka w zwolnieniu lekarskim wystarczy, by stracić świadczenie z ZUS. Konsekwencje mogą być poważne. Pracownicy powinni pamiętać o swoich obowiązkach, a ekspert nakłania do zmiany przepisów.
Niespodziewana wizyta kontrolera ZUS w Twoim domu? Taki scenariusz spotyka co roku tysiące Polaków. W jednym przypadku Zakład może wstrzymać wypłatę świadczenia. W innym sami będziemy musieli oddać pieniądze. Na co warto uważać będąc na zwolnieniu lekarskim?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych skontrolował jednego z mieszkańców Torunia, który przebywał na zwolnieniu lekarskim i odebrał mu świadczenie. Mężczyzna złożył odwołanie do tej decyzji i wygrał sprawę w sądzie. Przedstawiamy szczegóły.
Jakiś czas temu zostały zapowiedziane rewolucyjne zmiany w zasiłkach chorobowych. Niebawem to ZUS przejmie obowiązek wypłaty pieniędzy osobom przebywającym na zwolnieniu już od pierwszego dnia. Wydawałoby się, że dla pracowników nie przyniesie to zbyt wielu zmian. Nic bardziej mylnego.
Jakiś czas temu premier Donald Tusk ogłosił, że będą zmiany w wypłacaniu zasiłku chorobowego. Teraz jednak ekspert zauważa, że ta reforma może przynieść sporo zamieszania dla pracowników, a w efekcie także zmniejszyć ich pensję.
Już podczas kampanii wyborczej padły zapowiedzi sporych zmian w zasiłkach chorobowych. Teraz Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, nowa szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej ma przedstawić nowe założenia dotyczące wypłacania chorobowego. Co planuje nowy rząd?
Nowy rok, nowe stawki dla pracowników. Jakich zmian powinni spodziewać się pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę od stycznia 2024? Co ważne, ale nie oczywiste, nie chodzi tylko o podwyżkę płacy minimalnej.
ZUS coraz częściej decyduje się na kontrole pracowników, którzy korzystają z płatnego okresu zwolnienia lekarskiego. Okazuje się, że nie są one przypadkowe, a za wizytą kontrolerów stoją donosy od sąsiadów. W efekcie można nawet stracić świadczenie.
Chociaż oficjalnego do oficjalnego zaprzysiężenia rządu złożonego z dotychczasowej opozycji jeszcze daleko, pojawiają się kolejne informacje dotyczące planowanych przez niego reform. Jedną z nich jest poważna zmiana związana z zasiłkiem chorobowym wypłacanym przez pracodawców i ZUS.
Każdy pracownik objęty ubezpieczeniem zdrowotnym ma prawo skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Niestety dane ZUS wskazują, że Polacy często wykorzystują L4 jako formę wolnego, które można zagospodarować w różnoraki sposób. Takie zachowania niosą za sobą bardzo poważne konsekwencje.
Nie jest żadną tajemnicą, że wielu Polaków wykorzystuje zwolnienia chorobowe, żeby uzyskać dodatkowe kilka dni wolnego lub poprawić swoją sytuację finansową i dorobić w innej firmie. Ośmielimy się wręcz stwierdzić, że to prawdziwa plaga na rodzimym rynku pracy. Zdaniem ekspertów to zjawisko przybrało tak patologiczne rozmiary, że w najbliższym czasie nie ma co liczyć na wypłacanie wyższych zasiłków chorobowych. Poniżej omawiamy szczegóły tej sprawy.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie zawsze wystarczy samo zwolnienie lekarskie, aby otrzymać pieniądze za “chorobowe”. Grupa osób musi sama dopilnować formalności w tym zakresie i dopełnić je w odpowiednim terminie. Jego przekroczenie może bowiem skutkować utratą pieniędzy.
Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że od stycznia do maja br. wypłacił już 100 tys. świadczeń rehabilitacyjnych. Średnia miesięczna wysokość tego świadczenia wyniosła 2381,68 złotych. Jakie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o te pieniądze? Wyjaśniamy poniżej.
Zasiłek chorobowy otrzymuje osoba, która jest ubezpieczona i niezdolna do pracy w wyniku choroby. Podstawa wymiaru zasiłku jest powiązana z wysokością płacy minimalnej – od 1 lipca wzrośnie ona do 3,6 tys. zł brutto, dlatego wyższy będzie też zasiłek chorobowy – informuje rynekzdrowia.pl.
W 2023 roku ZUS planuje przeprowadzić nawet 500 tys. kontroli pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich. Powodów zwiększonej częstotliwości wizyt urzędników w domach Polaków jest kilka, a samym „chorym” kreatywności nie brakuje. Podczas L4 wykonują prace zarobkowe w mieszkaniu, przeprowadzają remonty, idą na mecz piłkarski lub… prowadzą ciągnik – informuje Conperio, największa polska firma doradcza zajmująca się problematyką absencji chorobowych.
Wraz z początkiem 2022 roku zmieniły się zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Spóźnienie w opłacaniu składek nie będzie już przeszkodą w uzyskaniu świadczenia z ZUS. Zmieni się także m.in. wysokość świadczenia za czas pobytu w szpitalu oraz okres pobierania zasiłku po ustaniu ubezpieczenia. Od 1 stycznia 2022 r. zacznie obowiązywać m.in. istotna zmiana dotycząca dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, wśród nich są np. osoby prowadzące działalność gospodarczą.
Nowa ustawa zasiłkowa, która zacznie obowiązywać od stycznia 2022 r., odbiera osobom ubezpieczonym prawo do skorzystania z chorobowego, jeżeli zachorują po nowym roku, a do tego często chodziły na L4 w bieżącym roku. Okresy zwolnień lekarskich z 2021 r. będą im się sumowały z tymi przyszłymi i jeśli przekroczą w sumie 182 dni, zostaną z niczym: bez zasiłku i bez wynagrodzenia.Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu (osoba za którą odprowadzane są składki na ubezpieczenie chorobowe), który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Nowe zapisy w ustawie zasiłkowej uniezależniają naliczanie okresu pobierania zasiłku od jednostki chorobowej. Chodzi o to, by skrócić proceder wydłużania sobie okres wypłaty zasiłku chorobowego ponad obowiązujący w roku limit 182 dni poprzez branie zwolnienia na różne choroby.Takie działanie było możliwe dzięki zapisom w ustawie zasiłkowej, które uzależniają naliczanie okresu pobierania zasiłku od jednostki chorobowej. Do tej pory jeżeli chory pomiędzy okresami choroby wystąpiłaby nawet jednodniowa przerwa, okres zasiłkowy liczony jest na nowo. Osoba, która we wrześniu chorowała na grypę i była na zwolnieniu 14 dni, w październiku złamała rękę - cały czas ma 182 dni L4. To jednak ma się zmienić.Jak podaje portal money.pl jeśli przerwa pomiędzy kolejnymi niezdolnościami do pracy będzie wynosiła mniej niż 60 dni, to ZUS zsumuje zwolnienia do jednej puli 182 dni, bez względu na to, czego dotyczą.
Zasiłek chorobowy przejdzie prawdziwą rewolucję. Poprzez nowe zasady rząd chce walczyć z naciągaczami, którzy korzystają z L4 w nieskończoność. Stracą na tym osoby, które mierzą się z poważnymi chorobami wymagającymi długiego leczenia.Z tego artykułu dowiesz się:Na jakich zasadach jest obecnie przyznawany zasiłek chorobowyCo ma się zmienićZ jakim zjawiskiem rząd chce walczyć
Pracownik objęty ubezpieczeniem chorobowym może pobierać zasiłek chorobowy za okres niezdolności do pracy. Jednak czy świadczenie przysługuje również wtedy, gdy niezdolność do pracy powstanie po ustaniu zatrudnienia?
Nie ulega wątpliwości, że podczas zwolnienia lekarskiego pracownik nie może pracować. Sytuacja komplikuje się nieco, jeśli zasiłek chorobowy pobiera przedsiębiorca. Czy przebywanie na zasiłku chorobowym w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej zawsze jednoznaczne jest z zakazem podejmowania przez przedsiębiorcę pracy i wykonywania jakichkolwiek działań?Z artykułu dowiesz się:Kiedy przedsiębiorca może pobierać zasiłek chorobowy?Kiedy przedsiębiorca może stracić zasiłek chorobowy?Czy podczas zasiłku chorobowego przedsiębiorca może wykonywać jakąś pracę?Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych coraz częściej kontrolują osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim i pobierające zasiłek chorobowy. Sprawdzają, czy osoby te wykorzystują ten czas na rekonwalescencję czy może na inną pracę zarobkową lub wypoczynek. Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą powinni szczególnie uważać na tego typu kontrole. W pewnych sytuacjach bowiem mogą oni podejmować pewne czynności służbowe, nie związane bezpośrednio z wypracowaniem dochodu, nie tracąc przy tym prawa do zasiłku chorobowego. Nie wszystkie bowiem czynności uznawane są za wykonywanie przez przedsiębiorcę pracy zarobkowej. A to właśnie brak możliwości wykonywania przez przedsiębiorcę pracy wiąże się z prawem do uzyskania zasiłku chorobowego.