BiznesINFO.pl
Trzynasta emerytura 2021

Marek Bazak/East News

Ruszyły wypłaty trzynastek. Emerycie, sprawdź swoje konto

1 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są kolejne terminy, w których zostanie wypłacona trzynasta emerytura

  • Dlaczego niektórzy seniorzy będą mogli liczyć na wyższą emeryturę

  • Jaki zysk odnotują

Trzynasta emerytura ruszyła. Przed świętami aż dwie tury wypłat

Trzynasta emerytura już po raz trzeci wspiera finanse seniorów. W tym roku grono beneficjentów zostało oszacowane na 9,8 mln osób. Pierwsi szczęśliwcy już otrzymali wypłatę, inni muszą jeszcze poczekać na swoją kolej. Dlaczego? Zgodnie z zasadami trzynasta emerytura jest wypłacana razem z comiesięcznym świadczeniem w kwietniu. Zatem dodatek pojawi się na kontach seniorów: 1., 5., 6., 10., 15., 20. lub 25. dnia miesiąca.

ZUS informuje, że na szybszą wypłatę mogą liczyć osoby, które otrzymują regularne świadczenie 5 kwietnia. W tym roku jest to dzień wolny od pracy z uwagi na Poniedziałek Wielkanocny. Zatem comiesięczna, a także trzynasta emerytura zasili konta niektórych obywateli w piątek 2 kwietnia.

Podobna sytuacja spotka seniorów, którzy otrzymują świadczenie 20. dnia miesiąca. W tym roku 20 kwietnia wypada w sobotę, więc trzynasta emerytura pojawi się na rachunku bankowym w piątek 19 kwietnia.

Ile wynosi trzynasta emerytura? Dzięki waloryzacji świadczenie zostało podwyższone do kwoty 1250,88 zł brutto. Portal money.pl podaje, że po odliczeniu wszystkich podatków seniorzy otrzymają 1022,30 zł na rękę. Dodatki są przyznawane z urzędu i nie trzeba składać żadnych dodatkowych wniosków, aby je otrzymać.

Co do zasady trzynasta emerytura jest wypłacana wszystkim w identycznej wysokości. Od tej reguły jest jednak jeden wyjątek. Jeżeli kobieta wraz z córką pobiera rentę rodzinną po zmarłym mężu (i ojcu) to należy się im tylko jedna trzynastka. W sytuacji, gdy rentę pobierają trzy osoby trzynasta emerytura dla każdej z nich wyniesie ok. 340 zł. ZUS deklaruje, że wyśle w tej sprawie specjalne zawiadomienia.

Wyższa emerytura dla przyszłych seniorów. Wszystko dzięki pandemii

Kwiecień to miesiąc wyjątkowo intratny nie tylko dla obecnych emerytów. Na zysk mogą liczyć także osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, ale do tej pory nie przeszły na emeryturę. Jeżeli zdecydują się na ten krok to ich comiesięczne świadczenie może być wyższe o ok. 50 zł.

GUS opublikował bowiem nowe tablice trwania życia, na podstawie których wylicza się świadczenia. Szefowa ZUS, prof. Gertruda Uścińska, tłumaczyła, że spadek przewidywanej długości życia ustalono dla wszystkich przedziałów wiekowych: 15,4 miesiąca dla 30-latków, 13,8 miesiąca dla 60-latków, 13,3 miesiąca dla 65-latków, 7,7 miesiąca dla 80-latków, 4,2 miesiąca dla 90-latków.

Wszystko z powodu wyższej śmiertelności w 2020 r. W ubiegłym roku zmarło o 67 tys. osób więcej niż w 2019 r. Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że koronawirus odpowiada za 43 proc. nadmiarowych zgonów. Z kolei u 27 proc. zmarłych potwierdzono wcześniej obecność patogenu. Tylko 30 proc. zgonów nie było bezpośrednio powiązanych z SARS-CoV-2. Jednak niewykluczone, że wirus przyczynił się do śmierci w sposób pośredni - mógł bowiem wywołać poważne powikłania. Przeładowane szpitale w trakcie drugiej fali pandemii mogły także odebrać niektórym szanse na planowane wykonanie zabiegu ratującego życie.

W rezultacie przyszli emeryci otrzymają emeryturę wyższą o 5-6,5 proc. Senior, który obecnie kwalifikuje się do emerytury minimalnej (1250,88 zł brutto) otrzyma dodatkowe 81,30 zł. Nowa tablica życia jest zatem bardziej korzystna niż tegoroczna waloryzacja rzędu 4,24 proc.

Ile zyska emeryt na przestrzeni lat? Jeżeli jego emerytura wzrośnie o wspomniane 81,30 zł to w ciągu roku otrzyma o 975,60 zł brutto więcej niż gdyby przeszedł na emeryturę w roku ubiegłym. Poza tym w przyszłym roku na jego konto wpłynie trzynasta emerytura, co dodatkowo poprawi jego sytuację finansową.

Dlaczego dopiero w przyszłym? Seniorzy, którzy zawnioskują o przyznanie comiesięcznego świadczenia np. w maju nie będą spełniali podstawowego kryterium, od którego zależy wypłata dodatku. Zgodnie z zasadami trzynasta emerytura należy się każdemu, kto posiadał prawo do emerytury na dzień 31 marca 2021 r.

Podobne artykuły

Będzie podatek od kampera

Twój portfel

Podatek wchodzi już od 1 lipca. Zapłacą go wyjeżdżający na wakacje kamperem

Czytaj więcej >
Klienci Energi otrzymali zawyżone rachunki. Teraz spółkę może czekać kontrola

Twój portfel

Energa Obrót zawyżała rachunki? Do siedziby wejdzie kontrola

Czytaj więcej >
Składka zdrowotna uderzy w najbogatszych?

Twój portfel

Służba zdrowia ma dostać dodatkowe pieniądze. Zapłacą bogaci i przedsiębiorcy

Czytaj więcej >
Opłata reprograficzna przyniesie podwyżki. O jakich kwotach mowa?

Twój portfel

Opłata reprograficzna. Za elektronikę zapłacimy o kilka proc. więcej

Czytaj więcej >
Biznesinfo

Twój portfel

ZUS przypomina: Zasiłek opiekuńczy można pobierać do 28 marca

Czytaj więcej >
Kiedy będą rekompensaty za prąd?

Twój portfel

Rekompensaty za prąd, to nadal odległa przyszłość. Ministerstwo udzieliło nam odpowiedzi

Czytaj więcej >