BiznesINFO.pl Polska i Świat Rząd uruchomił własny prorodzinny program. Ale kompletnie nie jest w stanie zbadać jego efektów
Obraz Hai Nguyen Tien z Pixabay

Rząd uruchomił własny prorodzinny program. Ale kompletnie nie jest w stanie zbadać jego efektów

26 sierpnia 2020
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Rząd uruchomił 4-letni "Program ochrony zdrowia prokreacyjnego 2016-20". Niestety Ministerstwo Zdrowia postanowiło nie zbierać informacji o liczbie urodzonych za jego sprawą dzieci. Nie jesteśmy w stanie ocenić efektywności programu ani porównać go z wynikami jakie były osiągane, gdy zabiegi in vitro były dofinansowywane z budżetu centralnego.

Rząd nie wie na co wydaje pieniądze

Sprawa została nagłośniona przez senatora Koalicji Obywatelskie, Krzysztofa Brejzę. Zwrócił on się do resortu zdrowia o ujawnienie ile dzieci urodziło się w Polsce dzięki działalności "Programowi kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce w latach 2016-20" – informuje portal Money.pl

Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało senatorowi, że... takich danych nie ma. Resort usprawiedliwia się tym, że za realizację programu odpowiadają zewnętrzne podmiotu, które nie mają w obowiązku przesyłania informacji o skuteczności działania. W odpowiedzi MZ przeczytać możemy, że program wprowadzony przez obecny rząd jest wieloaspektowy, a jego głównym celem jest "zwiększenie dostępności do wysokiej jakości świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia niepłodności'.

Likwidacja przez rząd dofinansowania do in vitro była ostro krytykowana przez wielu specjalistów, ale także osoby, które zmagają się z niepłodnością, a chciałyby mieć własne potomstwo. W miejsce zlikwidowanego finansowania pojawił się więc program "wspierający prokreację". Niestety, nie ma żadnych danych które w jakikolwiek sposób mogłyby potwierdzić jego skuteczność. "Dzięki programowi in vitro w 2013-16 urodziło się 22.000 dzieci w Polsce" – napisał na Twitterze Krzysztof Brejza.

Program dofinansowania zabiegów in vitro został centralnie skasowany w 2016 roku, gdy Ministerstwem Zdrowia kierował Konstanty Radziwiłł. Obecnie finansowanie programu w dużej mierze wzięły na siebie polskie samorządy.

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat