Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rząd będzie mógł zablokować budowę domu na działce. To efekt nowelizacji prawa geologicznego i górniczego
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 29.06.2023 16:24

Rząd będzie mógł zablokować budowę domu na działce. To efekt nowelizacji prawa geologicznego i górniczego

Budowa domu
PAWEL DABROWSKI/East News

W ostatnim czasie rząd przyjął nowelizację Prawa geologicznego i górniczego. Jak wskazuje serwis Prawo.pl niektóre z procedowanych rozwiązań prawnych budzą spore wątpliwości samorządów, ekologów oraz właścicieli nieruchomości. Nowela krytykowana jest przede wszystkim za ograniczenie prawa własności bez odszkodowania i ingerencję w kompetencje samorządów. Kontrowersyjna nowelizacja oczekuje na podpisanie prezydenta, co może wydarzyć się lada dzień.

Nowelizacja ustawy

Rząd twierdzi, że pracuje nad nowelizacją Prawa geologicznego i górniczego, bo w polskim porządku prawnym nie ma przepisów zapewniających należytą ochronę złóż kopalin

Mogłoby się wydawać, że jednym z najważniejszych rozwiązań, jakie reguluje ustawa, jest wprowadzenie definicji "złoża strategicznego", które ze względu na swoje znaczenie dla gospodarki lub bezpieczeństwa kraju podlegać będzie szczególnej ochronie prawnej. Nic bardziej mylnego. Serwis zwraca uwagę na inne przepisy, które już wkrótce mogą zacząć obowiązywać, a wprowadzą bardzo istotne zmiany dla samorządów, ekologów oraz właścicieli nieruchomości.

Jak zadbać o ochronę danych podczas wakacyjnych wyjazdów? Poznaj 8 sposobów

Ograniczenie prawa własności

Nowe przepisy mają poprawić ochronę złóż kopalin w Polsce, ale będzie się to odbywać kosztem właścicieli działek. Minister klimatu i środowiska będzie miał możliwość zablokowania budowy domu na działce, pod którą znajdują się cenne zasoby. 

Oznacza to, że nie będzie można np. wybudować domu na własnej działce, a od wydanego przez ministra zakazu zabudowy nie przewidziano możliwości odwołania się

Jeżeli minister uzna, że istnieją przesłanki do cofnięcia decyzji, będzie mógł to zrobić. Co więcej, właściciel takiej działki nie będzie miał prawa do odszkodowania za spadek jej wartości lub ograniczenie prawa do korzystania z niej.

Wybudowali obwodnicę za 7,5 mln zł. Zamknęli ją po dwóch miesiącach.

Gminy również odczują zmiany

Gminy również nie będą miały możliwości odwołania się od decyzji wydanej przez ministra, tym samym będą zobowiązane do jej uwzględnienia w dokumentach planistycznych. Zarząd Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce podkreśla, że procedowane rozwiązania praktycznie całkowicie ograniczą rolę władz samorządowych oraz lokalnych społeczności we władztwie planistycznym gmin.