Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Rząd "przemyca" w ustawie nowy typ przestępstwa? To dotyczy każdego pracownika w Polsce
Michał Górecki
Michał Górecki 22.07.2024 22:18

Rząd "przemyca" w ustawie nowy typ przestępstwa? To dotyczy każdego pracownika w Polsce

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk
Fot. Adam Burakowski/EastNews

Rząd opublikował w poniedziałek 22 lipca nowy projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Projekt implementuje dyrektywę Parlamentu Europejskiego i reguluje nowy model wyliczania pensji minimalnej w Polsce. Przy okazji powołuje do życia nowy typ przestępstwa i przypisuje mu konkretne sankcje. Zapis dotyczy wszystkich pracowników.

Pensja minimalna po nowemu

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę pojawił się na stronie legislacyjnej rządu w poniedziałek 22 lipca. Nowa ustawa, która ma zostać przyjęta do porządku prawnego do 15 listopada 2024 r., zastąpi dotychczasową ustawę z 2002 r. - o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Regulacje postulowane przez wnioskodawcę - w tym przypadku szefową resortu pracy ministrę Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk - na razie nie przełożą się na polską rzeczywistość pracowniczą, mają zacząć obowiązywać dopiero od 2026 r., a pensja minimalna na rok 2025 będzie ustalana jeszcze na “starych zasadach". Niemniej, projekt zawiera też zapisy o przepisach dotąd nieobecnych - m.in. powołuje do życia nowy typ przestępstwa i wykroczenia.

Zobacz też: Nadchodzą zmiany w Kodeksie pracy. Krótszy czas pracy i więcej odpoczynku

Rośnie akcyza. Rząd zdecydował: te używki będą droższe. Padły stawki

Nowy typ przestępstwa i wykroczenia. Rząd publikuje projekt ustawy

W punkcie 14. sekcji rozwiązań planowanych do wprowadzenia przy pomocy ustawy czytamy o wprowadzeniu nowego typu przestępstwa i wykroczenia - zarówno do Kodeksu pracy, jak karnego.

Projekt ustawy wprowadza nowy typ przestępstwa oraz nowy typ wykroczenia, które związane są z naruszeniem prawa pracownika do wynagrodzenia za pracę, a także przewiduje naliczanie odsetek za nieterminowe wypłacenie należnych pracownikom wynagrodzeń.

Do tego projekt ma zakładać podwyższenie sankcji za wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym. Żadna z tych okoliczności nie została jeszcze sprecyzowana. Planowy termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów został wyznaczony na III lub IV kwartał br.

Zobacz też: To oni donoszą najczęściej. Skarbówka zdradza, na kogo powinieneś uważać

Założenia ustawy o minimalnym wynagrodzeniu

Regulacja, co do zasady, ma poprawić warunki życia - we wszystkich państwach członkowskich UE. Podstawą ustalania (lub aktualizacji) ustawowych wynagrodzeń minimalnych będą cztery kryteria: siła nabywcza wynagrodzeń, stopa wzrostu wynagrodzeń i długoterminowe krajowe poziomy produktywności i ich zmiany. Aktualizacja minimalnego wynagrodzenia ma się odbywać co najmniej raz na dwa lata, a corocznie będzie przedmiotem negocjacji prowadzonych w ramach RDS (Rady Dialogu Społecznego). 

Rada Ministrów przedstawia RDS do negocjacji propozycje wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę dla pracowników oraz minimalnej stawki godzinowej dla określonych umów cywilnoprawnych - w terminie do dnia 15 czerwca każdego roku - czytamy.

Zobacz też: Polska walka o darmowe toalety na dworcach PKP. "My sikamy i defekujemy". Tym razem możliwy przełom