Rząd przyjął nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej. Wiemy, co się zmieni
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że podczas dzisiejszego posiedzenia rządu przyjęta została ustawa Prawo Komunikacji Elektronicznej. Po wielu miesiącach zaniedbań, które skutkowały nałożeniem na Polskę kar finansowych ze strony Komisji Europejskiej, nowe PKE trafi teraz pod głosowanie Sejmu i Senatu, a następnie na biurko prezydenta.
Nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej
Dzisiejsza decyzja to pierwszy krok w zakończeniu naliczania kar finansowych za opóźnienia wdrożenia przepisów europejskiego kodeksu łączności elektronicznej. Mimo tego Polska będzie musiała za to zapłacić 4 mln euro jednorazowej kary oraz po 50 tys. euro za każdy dzień zwłoki , co jest efektem zaniedbań poprzedniej władzy. Również bieżący rząd się nie śpieszył i podjął decyzję o zatwierdzeniu PKE dopiero 6 miesiącach od objęcia władzy.
Implementacja EKŁE w polskim prawie w postaci nowego Prawa Komunikacji Elektronicznej wprowadza liczne zmiany, które będą wartościowe nie tylko dla rynku, lecz także dla końcowych konsumentów. Zapewnione zostaną im nowe narzędzia i prawa.
Nowe prawa użytkowników usług
Skutki części regulacji zawartych w Prawie Komunikacji Elektronicznej już dziś są odczuwalne. Chodzi m.in. o wymuszeniu na producentach elektroniki użytkowej stosowania jednolitego interfejsu ładowania . Oczywiście najbardziej odczuwalne było to dla Apple , które musiało porzucić własne złącze Lightning na rzecz USB-C.
Ponadto na mocy znowelizowanego PKE w Polsce ma zostać udostępnione niezależne narzędzie pozwalające na rzetelne porównywanie ofert usług komunikacji elektronicznej . Zmiany obejmą także zapisy umów , które będą musiały zostać wzbogacone o zwięzłe podsumowania całości oferty, a także być bardziej czytelne i zrozumiałe dla konsumentów.
Ważna nowość dotyczy także klientów usług komunikacji elektronicznej, którzy korzystają z nich z użyciem kart przepłaconych. Na mocy nowych przepisów środki zgromadzone na ich kontach pre-paid będą musiały zostać im zwrócone przez operatora , gdy wygasa ważność usługi. Dotychczas pieniądze przepadały, czego beneficjentem byli oczywiście operatorzy, którzy już wcześniej sprzedali doładowanie.
Zmiany w systemie alarmowym
Przyjęcie nowego PKE będzie miało swoje skutki także dla bezpieczeństwa. Stanowi bowiem o wprowadzeniu zmian w działaniu systemu alarmowego 112 . Zostanie on wzbogacony o mechanizm Advanced Mobile Protection , dzięki któremu podczas połączenia z numerem alarmowym równolegle ze smartfonu będą wysyłane dane o lokalizacji dzwoniącego.