Rząd przyjął projekt ustawy. Na granicy z Białorusią stanie mur
Na polsko-białoruskiej granicy powstanie mur. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy Polski z Białorusią. Wysoka zapora, ma być wyposażona również w system monitoringu oraz detekcji ruchu - poinformował we wtorek szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Na granicy służby postawiły już zasieki i inne prowizoryczne zabezpieczenia. W najbliższych tygodniach ma się pojawić mur, o czym mówił poinformował we wtorek szef MSWiA Mariusz Kamiński. Nie wiadomo jeszcze, na jakim powstanie odcinku.
– Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, zgłoszony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – napisał we wtorek na Twitterze minister spraw wewnętrznych i administracji. Dodał, że projekt "zakłada stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu.
Coraz więcej migrantów na granicy z Białorusią
Mariusz Kamiński w rozmowie z PAP podkreślił, że Straż Graniczna od kilku miesięcy odnotowuje zwiększoną presję migracyjną na polsko-białoruskim odcinku granicy państwowej.
– Pomimo zapewnienia dodatkowego wsparcia kadrowego dla oddziałów SG, pomocy żołnierzy Sił Zbrojnych RP i Policji oraz zastosowanych tymczasowych instalacji, liczba podejmowanych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej nie maleje – zauważył minister.
Jak dowiedział się portal Money.pl, zapowiadana przez rząd PiS zapora na granicy ma przypominać mur na grecko-tureckiej granicy. Tę informację potwierdził Jarosław Kaczyński. Ponoć ma być to jedyna skuteczna metoda.
Mur na grecko-tureckiej granicy, który ma 5-metrów wysokości i 40 kilometrów długości.
Stan wyjątkowy
Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości.
Jak podaje PAP, od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 16 tys. prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 5 tys. miało miejsce w październiku. We wszystkich ośrodkach straży granicznej przebywa obecnie ponad 1,5 tys. migrantów.
Początkowo stan wyjątkowy został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.