Rząd zapowiada miliardy złotych pomocy dla przedsiębiorców, których działalność pochłania duże ilości energii
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział miliardy złotych(2-4mld) pomocy dla firm, których działalność jest mocno energochłonna.
2-4 miliardy złotych dla przedsiębiorców
Podczas konferencji w Białej Podlaskiej premier Morawiecki mówił, że „musimy wyasygnować konkretną kwotę z budżetu państwa polskiego na pomoc dla firm. I mogę zapewnić, że my przeznaczymy kwotę od 2 do 4 mld zł dla przedsiębiorców, zwłaszcza przedsiębiorców, którzy najmocniej cierpią czyli funkcjonują w ramach przemysłów, sektorów energochłonnych”.
„Chcemy działać jak najszybciej i wzywam KE w związku z tym do jak najszybciej pozytywnej mam nadzieję odpowiedzi na to pismo, które skierujemy już wkrótce do KE w zakresie działań w obszarze przemysłów energochłonnych” - mówił premier
Problemy polskich firm
Wpływ stale rosnących cen energii jest już mocno widoczny i odczuwany przez wiele polskich firm.
Wysokie ceny wpłynęły np. na problemy z produkcją dwutlenku węgla, który jest używany przez wiele firm w Polsce do produkcji napojów gazowanych.
Praca maszyn służących do produkcji nawozów azotowych została niedawno wstrzymana przez Grupę Azoty.
Zakłady w Puławach ograniczyły produkcję amoniaku o około 10%. Kryzys dosięgnął też Zakłady Azotowe Kędzierzyn, które zmuszone zostały do ograniczenia do minimum aktywności w jednostce zajmującej się produkcją nawozów.
Firmy starają się radzić z tym problemem poprzez szybką modernizację systemów zarządzania energią oraz inwestując w odnawialne źródła energii.
Potrzebne są inteligentne rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym, które dadzą wgląd w dane w czasie rzeczywistym. Ułatwi to mądrzejsze wykorzystywanie energii i zmniejszanie śladu węglowego zakładów – mówi Mariusz Hudyga, ekspert z firmy Eaton