Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Samochód osobowy w leasingu – rozliczenie VAT
Maria Czekańska
Maria Czekańska 29.05.2021 02:00

Samochód osobowy w leasingu – rozliczenie VAT

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Napis VAT na tle pieniedzy.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Przedsiębiorcy, chcąc zaoszczędzić na wydatkach związanych z kupnem samochodu osobowego, najczęściej decydują się na leasing. Przy tym nie mogą zapominać, że należy odliczyć podatek od towarów i usług, tak jak przy innych środkach trwałych. Gdy bierzesz samochód osobowy w leasingu, rozliczenie VAT może nastąpić na dwa sposoby.

Czy warto wziąć samochód osobowy w leasingu?

Na początek przypomnijmy, o co w ogóle z tym leasingiem chodzi. Przedsiębiorca nie zawsze musi kupować samochód na firmę. Czasem nawet nie powinien, gdyż zwyczajnie nie będzie mu się to opłacać. W tym przypadku może wskazać wybrane auto firmie leasingowej, ta kupuje samochód i oddaje go przedsiębiorcy, zwanemu leasingobiorcą, do użytkowania. Prawnym właścicielem samochodu jest więc firma leasingowa. Istnieją różne możliwości na dokonanie takiej umowy. Pierwszą z nich jest leasing samochodu z wykupem. Polega on na tym, że leasingobiorca spłaca w ratach wartość samochodu, a po zakończonej umowie może wykupić auto za symboliczną kwotę. Kolejną opcją jest wynajem długoterminowy. W tym przypadku raty są niższe, jednakże po upłynięciu umowy auto można wykupić jedynie w jego cenie rynkowej. Celem tej opcji jest zakończenie danej umowy, odzyskanie samochodu przez firmę leasingową, a następnie podpisanie kolejnej umowy z niskimi ratami na wynajem długoterminowy z leasingobiorcą.

Limit kwotowy a samochód osobowy w leasingu

Swego czasu koszty podatkowe związane z samochodem osobowym w leasingu były związane z limitem kwotowym. Jeśli pojazd, jaki wybraliśmy, był w cenie niższej od 150 tys. zł w przypadku pojazdów hybrydowych i spalinowych oraz niższy od 250 tys. zł w przypadku samochodów elektrycznych, koszty w całości można było uwzględniać jako opłaty związane z leasingiem. Natomiast kiedy samochód był droższy od podanego limitu, przedsiębiorca mógł jedynie odliczyć połowę tych kosztów. Limit kwotowy jednakże obecnie już nie obowiązuje – istnieje nowy podział, dotyczący odliczania podatku od towarów i usług w przypadku leasingu samochodu osobowego. Na czym polega?

Samochód osobowy w leasingu – odliczenie VAT

Istnieją dwa sposoby na odliczenie podatku od towarów i usług w przypadku leasingu samochodu osobowego. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób pojazd będzie użytkowany. Co w przypadku, kiedy auto jest wykorzystywane w celach służbowych i prywatnych? Przedsiębiorca ma wtedy prawo na odliczenie jedynie połowy kwoty podatku VAT od opłat związanych z umową nawiązaną z firmą leasingową. Podane ograniczenie ma zastosowanie również w przypadku, kiedy mowa o kosztach związanych z bieżącą eksploatacją samochodu oraz zakupem paliwa. Kiedy jednak leasingobiorca nie korzysta z samochodu w sposób mieszany, czyli pojazd służy mu jedynie do celów służbowych, ma on prawo odliczyć całość podatku od towarów i usług. Dotyczy to zarówno kosztów wynikających z nawiązanej umowy, jak i również wydatków na paliwo. Jednakże, aby przedsiębiorca mógł skorzystać z pełnego odliczania VAT, musi najpierw wykazać, że samochód rzeczywiście jest wykorzystywany jedynie w ramach wykonywanej działalności gospodarczej. Aby tego dokonać, leasingobiorca musi:

  • utworzyć regulamin, dotyczący użytkowania z pojazdu;

  • prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu;

  • zgłosić do urzędu skarbowego, na formularzu VAT-26, pojazd jako firmowy.

Szczegółowa ewidencja przebiegu pojazdu

Jak wspomnieliśmy, aby móc odliczyć podatek od towarów i usług w całości od kosztów związanych z samochodem i umową leasingową, przedsiębiorca musi prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu. Powinna ona zawierać:

  • numer rejestracyjny samochodu osobowego;

  • dzień rozpoczęcia i zakończenia prowadzonej ewidencji pojazdu;

  • stan licznika w dniu rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji pojazdu oraz na koniec okresu rozliczeniowego;

  • wpis osoby kierującej pojazdem, dotyczący numeru wpisu, daty i celu wyjazdu, opisu trasy czy liczby przejechanych kilometrów, imię i nazwisku osoby kierującej autem;

  • liczbę przejechanych kilometrów na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz w dniu zakończenia prowadzonej ewidencji samochodu osobowego.