Podczas uroczystego zakończenia konferencji E-Leasing Day 6.0, organizowanej przez Związek Polskiego Leasingu (ZPL), odbyło się niezwykłe wydarzenie. Bogdan Grzybowski, Prezes Zarządu Toyota Bank Polska, oraz Krzysztof Krakowiak, Członek Zarządu Toyota Bank Polska, odebrali Medale za Długoletnią Służbę. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków zawodowych w służbie Państwa.
Wakacje powoli dobiegają końca. Właśnie z tą myślą, JOBOBIKE przygotował wyjątkową promocję na Pożegnanie Lata. Decydując się w okresie od 18.08 do 15.09 na zakup wybranego modelu e-bike’a, nie tylko zyskasz wolność poruszania się, ale także otrzymasz od nas dodatkowe akcesorium w prezencie - uchwyt na telefon, funkcjonalny, przedni koszyk lub solidną blokadę rowerową.
Leasing to jedna z form nabycia samochodu osobowego, która jest dość popularna w naszym kraju. Firmy bardzo chętnie decydują się na wzięcie auta na podstawie umowy leasingowej, bo dzięki temu zyskują nową flotę w dość przystępnej cenie. Po kilku latach, gdy umowa się skończy, powstaje możliwość wykupienia samochodu po cenie niższej niż rynkowa. Kto może to zrobić, do jakich celów oraz czy każdy rodzaj leasingu daje możliwość nabycia auta na własność?
Leasing to wygodne i szybkie rozwiązanie, coraz chętniej wybierane przez przedsiębiorców. Dzięki niemu dysponują nowoczesną flotą bez wysokich kosztów, nie martwiąc się o opłaty związane z wymianą opon czy okresowymi przeglądami. Jednak po okresie leasingowania nadchodzi moment na wykup auta lub inne rozwiązanie umowy. Co jednak, gdy wykupiony samochód będziemy chcieli sprzedać?
Przedsiębiorcy, chcąc zaoszczędzić na wydatkach związanych z kupnem samochodu osobowego, najczęściej decydują się na leasing. Przy tym nie mogą zapominać, że należy odliczyć podatek od towarów i usług, tak jak przy innych środkach trwałych. Gdy bierzesz samochód osobowy w leasingu, rozliczenie VAT może nastąpić na dwa sposoby.
Leasing jest szybko zyskującą na popularności metodą finansowania droższych zakupów, przede wszystkim samochodów. Jego dwa główne warianty, operacyjny i finansowy, różnią się jednak od siebie znacząco.Jak wynika z ostatnich danych zrzeszającego czołówkę przedsiębiorstw świadczących tego rodzaju usługi Związku Polskiego Leasingu w ubiegłym roku przedsiębiorstw udzieliły takiego finansowania na kwotę przeszło 70 mld zł. Po raz pierwszy od wielu lat dynamika, z powodu pandemii Covid19, była ujemna – wynik ten okazał się o około 10 proc. mniejszy niż w 2019 roku. Przedstawiciele ZPL zapewniają jednak, że spadek jest przejściowy i br. straty zostaną odrobione. Być może z nawiązką. Najpopularniejszą formą leasingu obecnie, tak jak w poprzednich latach, był jego wariant operacyjny odpowiadający za znakomitą większość umów tego rodzaju (przeszło 90 proc.). Leasing finansowy, znacznie mnie popularny, stosowany sporadycznie, dotyczący zazwyczaj innych niż samochody ruchomości, miał charakter uzupełniający.
W większości firm samochód jest jednym z głównych narzędzi pracy. Przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą korzystają z prywatnych i firmowych samochodów. Pojazdy mogą być rozliczane w ramach ewidencji przebiegu pojazdu, a firmowe – wprowadzone na stan środków trwałych. Jak powinno się amortyzować samochód używany? Od 1 stycznia 2021 r. samochód będzie musiał zostać zamortyzowany przez większą liczbę przedsiębiorców niż dotychczas i nie wszystkim się to niestety opłaci. Jeżeli przedsiębiorca posiada samochód, nawet w przypadku, gdy jest on używany, może stanowić środek trwały. Powinien jednak spełnić kilka kryteriów: ● stanowi własność lub współwłasność podatnika, ● został nabyty lub wytworzony we własnym zakresie, ● jest kompletny i zdatny do użytku, ● będzie użytkowany do celów związanych z prowadzeniem działalności, ● przewidywany okres użytkowania jest dłuższy niż jeden rok.
Leasing jest wygodną formą finansowania zakupu pojazdu lub maszyn do firmy. Cieszy się on dużą popularnością wśród przedsiębiorców. Co powinieneś wiedzieć, decydując się na ten rodzaj finansowania? Czym różni się leasing finansowy od leasingu operacyjnego?Leasing to forma finansowania, która łączy ze sobą elementy kredytu i najmu. W praktyce oznacza to, że leasingobiorca korzysta z pojazdu na warunkach, które reguluje umowa, jednak sam jej przedmiot jest jedynie udostępniany mu na określony czas – rzeczywistym właścicielem pojazdu jest firma leasingowa. Warto poznać dwie formy tego finansowania, mianowicie: leasingu operacyjnego i finansowego. Czym się od siebie różnią?
Przedsiębiorcy, którzy planują zakup środka trwałego, muszą wybrać najbardziej opłacalną dla siebie formę finansowania. Na pierwszy rzut oka kredyt i leasing są tym samym. Jedno i drugie umożliwia zdobycie środków potrzebnych do sfinansowania zakupu pojazdu lub innego przedmiotu. Jednak warto przyjrzeć się bliżej tym obydwu formom, a wówczas zauważymy pewne różnice. To, na jaką formę finansowania zdecyduje się przedsiębiorca, zależy od wielu czynników. Najpopularniejszymi wciąż są kredyt i leasing operacyjny. Każda z tych form ma swoje wady i zalety. Czym się różnią i która z nich jest korzystniejsza?