Samorządy zajmą się sprzedażą węgla. Morawiecki i Sasin przedstawili szczegóły projektu
Mateusz Morawiecki oraz Jacek Sasin podczas konferencji prasowej zdradzili szczegóły ustawy dotyczącej dystrybucji węgla przez samorządy. Samorządy mogą już zająć się dystrybucją, choć ustawa jeszcze nie trafiła do Sejmu.
Szczegóły dystrybucji węgla przez samorządy
Podczas czwartkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki mówił o założeniach ustawy, która będzie regulować kwestię dystrybucji węgla przez samorządy. Jak ustalił serwis prawo.pl, będzie to zadanie o charakterze fakultatywnym .
Projekt przewiduje gwarantowaną cenę nabycia węgla przez gminę na poziomie maksymalnie 1,5 tys. zł za tonę, z kolei węgiel sprzedawany przez samorządy będzie mógł być sprzedawany odbiorcom w cenie do 2 tys. zł za tonę , zapowiedzieli politycy.
- Jeśli jakiś samorząd chce już się zająć dystrybucją węgla, to może to zrobić, bo artykuły ustawy dotyczącej dystrybucji węgla będą działać z mocą wsteczną – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Zapewnił, że w Polsce jest już tysiąc gmin zainteresowanych realizacją dystrybucji węgla dla mieszkańców. Premier podziękował władzom samorządowym, które zadeklarowały chęć pomocy, za “konstruktywną postawę i za to, że animozje polityczne zostały schowane do szuflady”.
Nowe przepisy będą gwarantować pewną elastyczność w dystrybucji węgla. Gminy będą mogły to robić samodzielnie, we współpracy z innymi gminami, przez spółkę komunalną lub przez skład węgla, jak czytamy na stronie Kancelarii Premiera.
W konferencji brał udział także wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Na antenie Polsat News zapowiedział, że ustawa zostanie przyjęta w piątek przez Radę Ministrów, a w przyszłym tygodniu będzie przyjęta w Sejmie.
Protest samorządowców dotyczący dystrybucji węgla
Początkowo samorządowcy byli sceptycznie nastawieni do pomysłu dystrybucji węgla przez samorządy. Powoływali m.in. na trudności prawne związane z prowadzeniem takiej działalności.
12 października br. prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z sympatykami klubu w Puławach odniósł się do protestów samorządowców odnośnie dystrybucji węgla. Uznał, że kluczowa jest ich współpraca w tym zakresie. . - Jeżeli stawia się przed nimi jakieś zadania, to “łaski nie robią”. - powiedział. Jego zdaniem samorządy mają obowiązek wspomóc rząd w zapewnieniu obywatelom opału na zimę, gdyż samorządy są częścią władzy państwowej .