Wielki bank poczynił szokujące prognozy na nadchodzący rok. Okażą się prawdziwe?
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie ostrzeżenia dla inwestorów przekazał Saxo Bank
Jaki wpływ może mieć rozwój technologii na rok 2021
Jak duże piętno może odcisnąć na gospodarce pandemia COVID-19
Saxo Bank przedstawił dziesięć ostrzeżeń dla inwestorów i polityków
Saxo Bank z Danii zastrzega, że ich przewidywania nie są oficjalnymi prognozami rynkowymi, a jedynie ostrzeżeniami przed błędnym zarządzaniem ryzykiem. Warto jednak zaznaczyć, że w ubiegłym roku duński bank zapowiedział przegraną Donalda Trumpa w wyborach, czy wyjście Węgier z Unii Europejskiej. Choć drugi scenariusz się na razie nie sprawdził, to faktycznie relacje Budapesztu z Brukselą jeszcze bardziej się ochłodziły.
Jedno z ostrzeżeń Saxo Bank dotyczy zbyt dużego wzrostu potęgi korporacji, które już teraz zatrudniają całe armie lobbystów. Odważna prognoza duńskiej instytucji dotyczy "wykupienia" przez Amazon Cypru, który chętnie przyjąłby firmę, pamiętając kryzys z lat 2010-2012. Oznaczałoby to znacznie bardziej drastyczne kroki mocarstw takich jak Unia Europejska czy Stany Zjednoczone wobec monopolistów. Tym samym era korporacji, mogłaby zbliżać się do niechybnego końca.
Drugie ostrzeżenie dotyczy zadłużenia Francji. Saxo Bank pisze w swoich przewidywaniach o wzroście długu publicznego przez działania ratunkowe dotyczące walki ze skutkami pandemii. Miałoby to doprowadzić do fali upadłości francuskich spółek z sektora usługowego i gigantycznej zapaści gospodarczej. Jedyną szansą dla Francji miałoby być zwrócenie się do Niemiec z prośbą o dodrukowanie euro w Europejskim Banku Centralnym, aby ratować chwiejną gospodarkę.
Trzecim ostrzeżeniem Saxo Banku jest to dotyczące coraz większych wpływów fake newsów. W efekcie największe koncerny medialne i platformy społecznościowe będą musiały stworzyć blockchain, który umożliwi rozpowszechnianie wiadomości w niezmienionej formie, z weryfikacją źródła i treści. Po takich krokach, serwisy znane z rozpowszechniania teorii spiskowych i siania dezinformacji zostałyby kompletnie zablokowane.
Czwarta prognoza Saxo Banku dotyczy działań Państwa Środka. Ludowy Bank Chin miałby wprowadzić nową, wirtualną walutę, zapewniając cudzoziemcom pełny dostęp do chińskich rynków kapitałowych. Dzięki stabilności nowej waluty chiński środek płatniczy miałby podjąć rywalizację z dolarem amerykańskim, tym samym zmieniając układ sił na świecie.
Piąte ostrzeżenie, które przedstawili Duńczycy, dotyczy przełomu w dziedzinie energii jądrowej. Śmiała prognoza Saxo Banku przewiduje, że w 2021 roku sztuczna inteligencja pomoże opatentować komercyjną energię termojądrową. Dzięki temu obniżą się koszta postępu technologicznego, oraz znacznie rozwinie się robotyka i automatyzacja. W efekcie obecne pokolenie miałoby być ostatnim zmuszonym do pracy.
Kolejne prognozy Saxo Banku na 2021 rok. Wśród nich m.in. dochód podstawowy
Zmiany technologiczne według Saxo Banku mogą doprowadzić do mniejszego popytu na zatrudnienie, co może zachęcić światowe mocarstwa do wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego. Ponadto pandemia COVID-19 rozpowszechniła pracę z domu. Połączenie tych dwóch czynników, sprawiłoby, że powierzchnie biurowe będą pustoszały, a miasta będą się powoli wyludniały. Wiele osób będzie wolało pracować zdalnie, mieszkając np. w dużym domu na wsi, niż w ciasnym mieszkaniu w mieście.
Siódme ostrzeżenie Saxo Banku również dotyczy technologii. Wzrost siły korporacji sprawi, że świat może kierować się w stronę zmniejszenia nierówności społecznych i odejścia od wolnorynkowego dogmatu. To miałoby doprowadzić do powstania Obywatelskiego Funduszu Technologicznego, który zawierałby część aktywów każdego obywatela. W ten sposób zostałby przyśpieszony postęp technologiczny.
Ósme ostrzeżenie dotyczy szczepionki na COVID-19. Według Saxo Bank, skuteczny preparat doprowadziłby do nagłego ożywienia gospodarczego. W efekcie dojdzie do przegrzania koniunktury, wzrostu inflacji i spadku bezrobocia. Bank Rezerw Federalnych w USA miałby wtedy popełnić błąd, wprowadzając wysokie, długoterminowe stopy procentowe bez kontroli krzywej dochodowości. Wtedy doszłoby do fali upadłości zadłużonych przedsiębiorstw.
Dziewiąta prognoza Saxo Bank przewiduje, że znacznie umocni się pozycja srebra jako metalu szlachetnego, ze względu na coraz większą zapotrzebowanie na niego w przemyśle. Będzie to efekt dążenia mocarstw światowych do neutralności klimatycznej. Z racji, że srebro jest istotne choćby przy produkcji paneli fotowoltaicznych, można spodziewać załamania się podaży na kruszec.
Ostatnie ostrzeżenie Saxo Banku dotyczy wpływu nowych technologii na rynki graniczne i wschodzące. Na rozwoju technologicznym miałby skorzystać sektor prywatny, wraz z fintechem. Kluczowe miałyby być drony, które wykorzystywano by w rolnictwie i w transporcie oraz znaczne przyśpieszenie przesyłania danych przez internet.