BiznesINFO.pl Energetyka Sejm zdecydował w sprawie dystrybucji węgla przez gminy. Ustawa czeka na podpis prezydenta
East News

Sejm zdecydował w sprawie dystrybucji węgla przez gminy. Ustawa czeka na podpis prezydenta

28 października 2022
Autor tekstu: Magdalena Madoń

Sejm przyjął część poprawek Senatu do ustawy o dystrybucji węgla przez samorządy, podaje PAP. Teraz ustawa czeka tylko na podpis prezydenta.

W czwartek senatorowie zagłosowali za ustawą wraz z poprawkami. Sejm przyjął poprawki dotyczące tego, że zakupu paliwa stałego dokonuje osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, a nie gospodarstwo domowe. Chodzi o to, że gospodarstwo nie może być stroną sprzedaży, ponieważ nie posiada ono zdolności do czynności prawnych.

Posłowie zgodzili się, by dla prawidłowej realizacji zadań związanych z wykonywaniem ustawy wójt, burmistrz albo prezydent miasta mógł wprowadzać niezbędne zmiany w planie dochodów i wydatków budżetu gminy.

Prowadzenie przez gminę sprzedaży węgla za pośrednictwem innych podmiotów nie będzie wymagało zmian ich statutów oraz innych dokumentów powołujących podmioty czy zmian regulaminów organizacyjnych.

Przyjęto też poprawkę regulującą sytuację gospodarstw domowych znajdujących się pod jednym adresem w odrębnych lokalach, które nie mają jednak odrębnych adresów zamieszkania.

Ponadto uznano, że rada gmina powinna mieć swobodę regulacji w takim zakresie, w jakim dane kwestie nie znalazły się w ustawie.

Sejm przyjął również poprawkę stanowiącą, że do postępowań w sprawie wypłaty dodatku węglowego wszczętych, a niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy, stosuje się przepis ustawy o dodatku węglowym w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą .

Sprzedaż węgla przez samorządy

Ustawa o dystrybucji węgla przez samorządy przewiduje, że gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. zł za tonę, a następnie sprzedawać w cenie do 2 tys. zł za tonę.

Z rozwiązania mogą skorzystać osoby, które są uprawnione do dodatku węglowego. Aby kupić węgiel w preferencyjnej cenie, będą składać w tej sprawie wniosek do gminy.

Udział w programie ma być nieobowiązkowy. Mieszkańcy, których gmina nie przystąpi do udziału w dystrybucji i sprzedaży węgla, będą mogli kupić węgiel w innych gminach.

Zgodnie z projektem rozporządzenia przygotowanym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych węgiel w ramach ustawy o preferencyjny zakupie tego paliwa będą mogły: Polska Grupa Górnicza, PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie oraz LW Bogdanka .

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat