Selgros wycofuje z oferty spore partie kurkumy. Przyprawa może zaszkodzić zdrowiu
Z tego artykułu dowiesz się:
Kurkuma znika z oferty sieci Selgros z powodu wykrycia pozostałości tlenku etylenu
Jakie działania może powodować tlenek etylenu
Jakie inne w ostatnim czasie wycofano produkty z tego samego powodu
Kurkuma znika z oferty Selgrosa
Sieć sklepów Selgros wydała przed kilkoma dniami ważny komunikat. Skierowany jest on przede wszystkim do osób, które w ostatnich dniach zakupiły w placówkach sieci kurkumę marki Kamis.
- W trosce o państwa bezpieczeństwo i najwyższą jakość oferowanych produktów, firma Transgourmet Polska Sp. z o.o. po otrzymaniu informacji od dostawcy, informuje o wycofaniu z rynku produktu – informuje Selgros w komunikacie na swojej stronie internetowej.
Konkretnie chodzi o kurkumę Kamis 37g w słoiczku. Numer partii to 1019, a data minimalnej trwałości to 19 stycznia 2024 roku. Producentem przyprawy jest firma McCORMICK Polska z Wólki Kosowskiej.
Jaki jest powód wycofania lubianej przez Polaków przyprawy z oferty? Jak podaje sieć, chodzi o obecność pozostałości tlenku etylenu (ETO) powyżej limitu regulacyjnego Unii Europejskiej.
Trudno odmówić tej decyzji słuszności, gdyż jak przypomina Money.pl tlenek etylenu jest silnie toksyczny, ma działanie rakotwórcze, mutagenne, a także upośledza rozrodczość.
Selgros zwraca się do klientów, by jak najszybciej upewnili się, czy nie są w posiadaniu produktu. Jeżeli tak, to pod żadnym pozorem nie należy go spożywać, a jak najszybciej zwrócić.
- Prosimy o niespożywanie produktu, wycofanie z dalszego obrotu oraz o kontakt z halą Selgros w celu dokonania zwrotu, gwarantując zwrot gotówki – czytamy w komunikacie sieci.
Kolejny wycofany produkt
Pozostałości tlenku etylenu były powodem wycofania przez Selgros ze sprzedaży kilka tygodni temu takich produktów jak: Haj Sezam Czarny i Haj zestaw do sushi.
- Wycofanie produktu związane jest z możliwą obecnością pozostałości tlenku etylenu, środka ochrony roślin w ziarnach czarnego sezamu będących składnikiem w/w produktów. Jest on sklasyfikowany jako szkodliwy dla zdrowia, a jego stosowanie i wprowadzanie na rynek w Unii Europejskiej jest niedozwolone – informował wówczas Selgros.