Senior plus rusza. 60 mln zł popłynie do tysięcy odbiorców
Choć 500 plus przykrywa wszystkie programy proponowane przez Zjednoczoną Prawicę, Senior Plus cieszy si ogromną popularnością wśród polskich emerytów i rencistów. W tym roku Senior Plus pochłonie 60 mln zł z budżetu państwa. Na co zostaną przeznaczone pieniądze?
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Czym jest Senior Plus
-
Jak będzie wyglądała tegoroczna edycja programu
-
Jak Senior Plus wypada na tle lat i w jaki sposób jest realizowany w poszczególnych regionach
Senior Plus z ogromnymi pieniędzmi
Senior Plus wprowadzony został w 2015 r. i początkowo miał obowiązywać do 2020 r. W związku z ogromną popularnością programu, rząd postawił na kolejną edycję programu, która potrwa do 2025 r.
Jak podkreślono w komunikacie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, celem programu jest tworzenie nowych oraz wspieranie już istniejących placówek przyjaznych seniorom. Dzięki takim miejscom seniorzy wciąż mogą pozostawać aktywni, m.in.: brać udział w specjalnych zajęciach i warsztatach.
Szefowa resortu, Marlena Maląg podkreśliła, że program Senior Plus umożliwia aktywizację emerytów i rencistów po zakończeniu kariery zawodowej. Co więcej, program zapobiega wykluczeniu osób starszych z życia społecznego.
MRiPS przypomina, że na koniec 2020 r. w Polsce istniało 977 Dziennych Domów Senior Plus i Klubów Senior, z ponad 23 tys. miejsc aktywnego spędzania czasu dla osób starszych. Wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed powiedział, że program ten nie tylko aktywizuje, ale również wspiera seniorów w problemach życia codziennego.
Senior Plus dla starszych Polaków
Samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach dwóch modułów: pierwszy zakłada utworzenie nowych placówek, a drugi remont i usprawnienie funkcjonowania już istniejących. W ramach modułu nr 1 powstanie 27 Domów Dziennych Senior Plus, a w ich ramach ponad 2,5 tys. miejsc dla seniorów. Przeznaczono na to 22 mln złotych.
Dofinansowanie w ramach modułu nr 2 uzyskało 561 placówek. Dzięki temu resort dofinansuje dofinansuje 6698 miejsc funkcjonujących w 251 Dziennych Domach Senior Plus, a także 7254 miejsc w 310 Klubach Senior Plus. Moduł drugi pochłonie ponad 37 mln złotych.
Senior Plus zyskuje na popularności z każdym rokiem. Ze sprawozdania MRiPS z 2017 r. wynika, że przeznaczono na program 30 mln złotych, dzięki którym udało się utworzyć 113 placówek Senior Plus.
Z kolei w 2019 r. Radio Kielce informowało, że program Senior Plus przynosi widoczne efekty w regionie świętokrzyskim. Wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz poinformował, że wówczas w regionie funkcjonowało 29 placówek Senior Plus, a budowanych było kolejnych 15. Na realizację Senior Plus woj. świętokrzyskie w 2019 r. przeznaczyło 4,3 mln złotych.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl