Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Technologie > Seniorzy bez WhatsAppa. Komunikator przestanie być dostępny na tych telefonach
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 16.07.2024 15:18

Seniorzy bez WhatsAppa. Komunikator przestanie być dostępny na tych telefonach

WhatsApp
Fot. Flickr/Yuri Samoilov

Komunikator WhatsApp, którego liczbę użytkowników szacuje się na ponad 2 mld, porzuca popularną zwłaszcza wśród seniorów platformę. Aplikacja przestanie działać na starszych funkcyjnych telefonach, z których korzystają osoby niechętne do używania smartfonów, choć nie tylko.

WhatsApp porzuca telefony fikcyjne

WhatsApp przestanie być dostępny na urządzeniach z systemem KaiOS. Jest to oprogramowanie działające na feature phone’ach, które oferują więcej niż podstawowe funkcje, jednak nie są smartfonami w rozumieniu Google czy Apple. KaiOS to system popularny instalowany m.in. na telefonach Nokia produkowanych przez HMD Global.

Mowa oczywiście nie o starych telefonach Nokia, lecz o urządzeniach, które trafiały na rynek jeszcze w ostatnich miesiącach i były świetną propozycją dla osób, które potrzebowały drugiego telefonu lub chciały choćby tymczasowo odpocząć od smartfonów. KaiSO trafiał na urządzenia adresowane do osób starszych i na rynki rozwijające się.

Powerbanki z AliExpress wycofane ze sprzedaży. Mogą spowodować pożar

Harmonogram wyłączeń

Z dokumentacji KaiOS-a dowiadujemy się, że decyzję o porzuceniu wsparcia podjął producent komunikatora, czyli Meta. Dobre wieści są takie, że osoby, które zakupiły i aktywowały urządzenia z KaiOS-em przed 25 czerwca br. i zalogowały się do WhatsAppa będą mogły korzystać z niego do początku 2025 r.

Zobacz: WhatsApp ze sztuczną inteligencją. Wykorzysta Twoje zdjęcia

Pozostali, czyli przyszli nabywcy telefonów z KaiOS-em, ale też użytkownicy, którzy nigdy nie logowali się na nich do WhatsAppa lub się z niego wylogowali, od 25 czerwca nie mogą już używać aplikacji. 

Zaskoczenie decyzją Meta

Decyzja o WhatsAppa na KaiOS-ie jest zaskoczeniem. Utrzymanie aplikacji nie pochłaniało wielu zasobów, a dostępność uniwersalnego komunikatora także poza smartfonami spotykało się z dużym zainteresowaniem. Dostępność WhatsAppa była dla wielu użytkowników zwykłych telefonów warunkiem koniecznym do zachowania kontaktu z bliskimi.

Meta rozwijająca WhatsAppa zdaje się także bagatelizować rzekomo zyskującą popularność wśród młodych modę na feature phone’y. Przesycone mediami społecznościowymi i internetem pokolenie szuka wytchnienia w prostszych urządzeniach, jednak nie może sobie pozwolić na utratę dostępu do najpopularniejszego komunikatora. Z pomocą przychodził WhatsAppa na KaiOS-ie, jednak to się właśnie zmienia. 

Powiązane
haker
Quiz sprawdzi, czy jesteś bezpieczny w internecie. Jeśli nie zdobędziesz 7/10 pkt., możesz mieć kłopoty