Seniorzy już mogą ubiegać się o nowe świadczenie. ZUS zasypany wnioskami
To dopiero drugi dzień nowego roku, a ZUS już ma pełne ręce roboty. Wszystko to z powodu naboru wniosków, który ruszył 1 stycznia. Od środy beneficjenci mogą starać się o przyznanie nowego świadczenia w postaci renty wdowiej. Kto może skorzystać z takiego rozwiązania? Wiemy już, jak wygląda wniosek. Oto szczegóły.
Wnioski o rentę wdowią zasypały ZUS
Wystarczyły dwa dni, by setki beneficjentów przesłało formularze do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Już 1 stycznia, mimo że urzędy były wtedy zamknięte, wniosek złożyło aż 700 osób, jak ustalił Fakt. Od czwartku, 2 stycznia, dokumenty można również składać drogą tradycyjną, osobiście w oddziałach ZUS, nie tylko elektronicznie. Wnioski przyjmuje również Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i zakłady emerytalne służb mundurowych.
Nie trzeba było więc długo czekać na potwierdzenie, że polscy seniorzy wyczekiwali tego świadczenia. Z pewnością liczba formularzy niedługo znacznie wzrośnie. Komu przysługuje renta wdowia? Wiemy już, jakie informacje trzeba wskazać we wniosku.
PKO BP wypłaca rekompensaty. Zapomniany dokument z PRL może być wart fortunę Taką monetę może wydać Ci kasjer w sklepie. Jest wyjątkowaKomu ZUS wypłaci rentę wdowią?
Chociaż o rencie wdowiej mówi się jak o nowym dodatku, w praktyce jest to połączenie dwóch innych świadczeń — emerytury i renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Z tego powodu pieniądze mogą zostać wypłacone tylko i wyłącznie osobom, w przypadku których występuje zbieżność świadczeń. Przed złożeniem wniosku o rentę rodzinną, należy mieć ustalone prawo do emerytury i renty rodzinnej; w innym przypadku ZUS negatywnie rozpatrzy naszą prośbę.
Renta wdowia może zostać przyznana osobom, które osiągnęły wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet lub 65 lat w przypadku mężczyzn), do dnia śmierci małżonka pozostawały we wspólności małżeńskiej i nabyły prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Poza tym wejście w nowy związek małżeński jest jednoznaczne z utratą prawa do renty wdowiej, ale w razie wątpliwości szczegóły można sprawdzić w ankiecie dostępnej na stronie ZUS.
Renta wdowia. Tak wygląda wniosek
Jak było wspomniane wcześniej, aby otrzymać świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, konieczne jest złożenie wniosku. Formularz, który znajdziemy na stronie ZUS ma aż sześć stron, dlatego warto wypełnić go w pełnym skupieniu, by nie popełnić istotnej pomyłki. Co znajdziemy w dokumencie?
Oczywiście wniosek wymaga od nas podania danych osobowych takich jak PESEL, seria dokumentu tożsamości, imię i nazwisko, adres zamieszkania i numer telefonu. Na drugiej stronie zostaniemy poproszeni o podanie danych kontaktowych, w tym adresu do korespondencji. Powinniśmy również wypełnić oświadczenie dot. przyznania renty rodzinnej, wraz ze wskazaniem jej numeru.
Wnioskodawca musi również wskazać, w jakiej formie ma zostać przekazane świadczenie i w jaki sposób chce odebrać odpowiedź z ZUS (w placówce, za pośrednictwem poczty czy elektronicznie). Wniosek musi zostać własnoręcznie podpisany i opatrzony datą wypełnienia.