Seniorzy mogą robić zakupy o 15 proc. taniej. Niewielu zna tę metodę
Seniorzy przeznaczają sporą część świadczeń emerytalnych na pokrycie podstawowych potrzeb związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Jedną z nich są zakupy spożywcze i to zdecydowanie one pochłaniają znaczną część pieniędzy. Istnieje jednak prosty i skuteczny sposób, by zaoszczędzić. Zakupy mogą być nawet o 15 proc. tańsze! Przedstawiamy szczegóły.
Prosty sposób dla seniorów, by zaoszczędzić na zakupach
Po przejściu na emeryturę duża część Polaków zaczyna przysłowiowo “liczyć każdy grosz”. Wynika to z faktu, iż świadczenia emerytalne nie zawsze pozwalają na pokrycie wszystkich niezbędnych do życia potrzeb seniorów. Sporym wydatkiem stają się nawet tak podstawowe kwestie jak zakupy spożywcze. Aby na nich zaoszczędzić, można posłużyć się Kartą Dużej Rodziny. Choć kojarzy się ona głównie z młodymi, wielodzietnymi rodzinami, to seniorzy również mogą skorzystać z przywilejów, które daje.
Nie przegap: Emerytura nie wystarczy. Policzono, ile Polacy powinni odłożyć na "spokojną" starość
Okazuje się, że osoby w podeszłym wieku, które mają lub miały co najmniej trójkę dzieci, mogą wystąpić o przyznanie KDR. Wyrobienie jej jest banalnie proste, a wiąże się z wieloma korzystnymi rabatami i obniżkami. Dzięki niej w wielu miejscach zakupy można zrobić nawet o 10-15 proc. taniej.
Złóż ten dokument do Halloween, albo zacznie się koszmar. Dla ZUS 31 października jest kluczowyJakie korzyści daje seniorom Karta Dużej Rodziny?
Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin wielodzietnych, zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Przysługuje ona niezależnie od dochodu rodzinom, które doczekały się co najmniej trójki dzieci. Jej posiadanie jest niezwykle korzystne, ponieważ oferuje cały szereg zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Jej posiadacze mogą korzystać z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy sportowej. Promocje oferują nie tylko instytucje publiczne, ale również te prywatne. Są one oznaczone znakiem: “Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.
KDR jest dostępna w tradycyjnej, plastikowej formie oraz tej zdigitalizowanej (dostępnej na urządzeniach mobilnych). Całkowicie za darmo można skorzystać z tej drugiej opcji. Aby otrzymać kartę w podstawowej wersji, należy zapłacić za nią 10 złotych.
Jakie warunki spełnić, by otrzymać Kartę Dużej Rodziny?
Kartę Dużej Rodziny mogą uzyskać wszyscy rodzice i małżonkowie rodziców, którzy mają bądź mieli na utrzymaniu łącznie przynajmniej trójkę dzieci. Ich wiek oraz miejsce zamieszkania są nieistotne. By otrzymać Kartę, należy złożyć odpowiedni wniosek o przyznanie jej. Rodzic musi w nim zaznaczyć, że posiada lub posiadał co najmniej trójkę dzieci, a także udowodnić, że nie jest lub nie był pozbawiony ani ograniczony władzy rodzicielskiej. We wniosku należy podać również dane rodzica/małżonka rodzica i dzieci.
Co istotne, jeśli co najmniej troje dzieci spełnia warunki ustawy, można zaznaczyć, że wnioskuje się o przyznanie KDR również dla nich. W przeciwnym przypadku należy zaznaczyć we wniosku rolę osoby w rodzinie:
dziecko, które było na utrzymaniu rodzica/rodziców lub małżonka rodzica, niespełniające obecnie warunków wskazanych w ustawie o Karcie Dużej Rodziny.
Nie należy również wnosić o przyznanie KDR dla dzieci spełniających warunki ustawy, których jest tylko dwoje lub mniej.