Seniorzy muszą pokazać ten dokument. Bez niego nie dostaną 13. emerytury
Polscy seniorzy otrzymają dodatkowe świadczenie w postaci trzynastki. Pieniądze są wypłacane w formie przelewu lub przekazywane przez listonosza. W tym drugim przypadku emeryci muszą pamiętać, że bez kluczowego dokumentu pocztowiec nie będzie mógł wypłacić im 13. emerytury.
ZUS już wypłaca 13. emerytury
Kwiecień jest ważnym miesiącem dla polskich emerytów. To dlatego, że właśnie na ten miesiąc przypada wypłata jednorazowego świadczenia finansowego - trzynastej emerytury. Zakład Ubezpieczeń Społecznych już zaczął przekazywać seniorom pieniądze, a pierwsze przelewy trafiły do nich jeszcze przed Wielkanocą.
Trzynasta emerytura jest wypłacana w wysokości minimalnego świadczenia, które aktualnie wynosi 1780,96 złotych brutto. Należy jednak mieć na uwadze, że do seniorów trafiają nieco niższe kwoty. Wszystko przez zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną.
800 plus w kwietniu. ZUS ujawnił harmonogram wypłatBez tego dokumentu listonosz nie wypłaci 13. emerytury
Zdecydowana większość seniorów otrzymuje swoje świadczenia za pośrednictwem przelewu na konto. W pozostałych przypadkach to listonosz przekazuje Polakom wypłaty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co ważne, w 2023 roku weszły w życie przepisy, które zobowiązują seniora do pokazania listonoszowi dowodu osobistego podczas odbioru świadczenia.
Nowe zasady zakładają, że podczas każdego przekazu pocztowiec musi uzyskać od beneficjenta dane, takie jak: imię, nazwisko, PESEL oraz numer dowodu osobistego. Trzeba pamiętać, że jeśli senior nie okaże się dokumentem potwierdzającym jego tożsamość, to nie otrzyma od listonosza należnego świadczenia.
ZUS zachęca do korzystania z przekazów na konto
Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od lat zachęca seniorów do tego, by zdecydowali się na wypłaty świadczeń za pomocą przelewu na konto. Jest to o wiele wygodniejszy sposób, z którego korzysta już ponad 80 proc. emerytów. Warto wspomnieć, że w przypadku wyboru tej metody seniorzy otrzymują gwarancję wypłaty świadczeń na czas. Co więcej, czasami zdarza się również, że przelew przychodzi nawet przed terminem. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy data przelewu wypada w święto.
Zobacz także: Dwa dni wolnego albo 16 godzin wolnego od pracy. Pracownicy o tym zapominają