Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Seniorzy nie mają o tym pojęcia. W PKP zapłacą wysokie kary
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 03.11.2024 08:36

Seniorzy nie mają o tym pojęcia. W PKP zapłacą wysokie kary

PKP, pociąg
Fot. East News/Marek Bazak

Polscy seniorzy mogą skorzystać z atrakcyjnych zniżek w czasie podróży, czy to pociągami czy komunikacją miejską. Również te ulgi mają jednak swoje ograniczenia, o których wiele osób zapomina. W jednym przypadku seniorzy nie tylko nie zaoszczędzą, ale nawet zapłacą kilkaset złotych mandatu. Sprawdziliśmy, jak tego uniknąć.

Tańsze bilety PKP dla seniorów

Na tańszy bilet w PKP może liczyć wiele osób. Na liście uprawnionych do ulg znajdują się również, oczywiście, seniorzy. Pasażerowie, którzy ukończyli 60 lat, mogą podróżować pociągami z 30-procentową zniżką. Dotyczy to zarówno 1., jak i 2. klasy na trasach krajowych, a także wagonów sypialnych.

Jest jednak jeden haczyk. Seniorzy, którzy chcą skorzystać z ulgi, powinni pamiętać o nie jednym, ale aż dwóch dokumentach. Bez niego zapłacą nawet 600 zł kary.
 

W Biedronce zacznie się już w poniedziałek. Hity do domu kupisz za grosze

Bilet ulgowy? Tylko z tym dokumentem

Aby skorzystać ze zniżki dla seniorów w PKP wystarczy, że osoby po 60. roku życia w czasie kontroli okażą dowód tożsamości — i ważny bilet, rzecz jasna. Wiele osób nie wie jednak, że dwa razy w roku starsi pasażerowie mogą uzyskać także 37-procentową zniżkę na przejazd 2. klasą. Warto skorzystać z tego udogodnienia w czasie dłuższej podróży, w tym przypadku jednak dowód osobisty nie wystarczy, by potwierdzić uprawnienia do zniżki.

Aby skorzystać z większej ulgi, seniorzy powinni posiadać odpowiednie zaświadczenie. Dokument ten może zostać wystawiony przez terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, wojewódzkie i regionalne rady weteranów pracy Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, oraz okręgowe sekcje emerytów i rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego.
 

Ile wynosi mandat w PKP Intercity?

Skorzystanie z ulgi bez ważnego dokumentu potwierdzającego uprawnienie do zniżki to podobne wykroczenie do standardowej “jazdy na gapę”. W tym przypadku mandat może wynieść od 120 do nawet 600 zł. Jeśli jednak zapłacimy karę na miejscu, u kontrolera biletów, wysokość mandatu zostanie obniżona do 80%. Przy maksymalnej wysokości kary to jednak wciąż spora suma, warto więc pamiętać o odpowiednich dokumentach. A jeśli ich zapomnimy — kupić normalny bilet.
 

Tagi: PKP Kara seniorzy