Setki nowych miejsc pracy. Słynna huta wstaje z martwych, padł termin wznowienia produkcji
Już oficjalnie wiadomo, że jedna z największych hut w Polsce wznowi działalność. Zatrudnienie w niej mają zagwarantowane setki pracowników. Padła konkretna data, kiedy należy spodziewać się wznowienia produkcji.
Słynna huta rusza po ponad roku przestoju
W ubiegłym tygodniu miał miejsce próbny wytop stali w piecu elektrycznym w Hucie Częstochowa, która nie funkcjonowała przez miesiące. Jeszcze pod koniec zeszłego roku testowano także walcownię i stalownię. Już oficjalnie wiadomo, że wraca do działalności, a nawet padła konkretna data, kiedy dojdzie do planowego rozpoczęcia wytopu.
Co warto wspomnieć, huta nie działa od końca 2023 roku, natomiast pracownicy otrzymywali wynagrodzenie aż ponad pół roku dłużej, bo do sierpnia 2024 roku.
Zobacz też: Brytyjczycy wchłonęli rodzinny biznes z Polski. Teraz zatrudnią tu setki osób
Huta Częstochowa wraca do pracy
Za wstanie z kolan Huty Częstochowa odpowiada jej dzierżawca — spółka Węglokoks, z którą umowę zawarł syndyk masy upadłościowej. Warto wspomnieć, że tym samym stała się ona odpowiedzialna za ponad 900 pracowników, których może zatrudniać huta.
Już oficjalnie wiadomo, że huta ma wrócić do pracy po przestoju, natomiast kilka dni później, gdy zostanie zgromadzona odpowiednia ilość wsadu, dołączy do niej walcownia. To ostatnie dni na testowanie i wdrożenie wszelkich etapów przygotowań do startu. Ponowne otwarcie ma mieć miejsce już na dniach.
Uroczyste wznowienie produkcji w hucie Częstochowa
Spółka Węglokoks oficjalnie potwierdziła, że 20 stycznia br. będzie miało miejsce wznowienie produkcji w Hucie Częstochowa. Do tego dnia wszystko ma zostać przygotowane, a produkcja ruszyć pełną parą.
Węglokoks zawarł porozumienie z syndykiem masy upadłościowej ws. dzierżawy Huty Częstochowa 19 listopada 2024 roku. Dzięki temu miał uprawnienia do zabezpieczenia majątku produkcyjnego, a także wznowienia produkcji.
Według mediów ponowne funkcjonowanie Huty Częstochowa ma mieć duże znaczenie dla stabilności rynku stali w Polsce. Dodają również, że ma potencjał do wspierania przemysłu obronnego.