Skąd kapitał na biznes? Rozwiązania, gdy nie ma się własnych środków
Skąd kapitał na biznes? Własny biznes to marzenie wielu osób. Niestety nie każda z nich posiada wystarczające fundusze własne umożliwiające start firmy. Przedstawiamy najlepsze pomysły na zdobycie kapitału.
Skąd kapitał na biznes? 6 pomysłów na zdobycie funduszy
-
Sprzedaj aktywa osobiste
Jeśli posiadasz nieruchomości, akcje, obligacje lub cenne pamiątki rodzinne możesz je sprzedać w celu pozyskania środków pieniężnych na finansowanie swojej firmy. Sprzedaż aktywów za gotówkę to sprawdzony sposób na pozyskanie pieniędzy.
-
Skorzystaj z kart kredytowych
Karty kredytowe mogą szybko i łatwo sfinansować zakup sprzętów potrzebnych do rozpoczęcia działalności. Nie można jednak zapominać, że karty kredytowe mają wysokie oprocentowanie, jeśli część kwoty nie zostanie spłacona pod koniec miesiąca.
-
Weź pożyczkę bankową
Jeśli oprocentowanie karty kredytowej cię przeraża i nie posiadasz nieruchomości na sprzedaż, możesz spróbować przekonać bank do pożyczenia ci pieniędzy na rozpoczęcie działalności. Osobiste kredyty bankowe mają niższe oprocentowanie niż karty kredytowe - obecnie od 5% do 10%, w zależności od historii kredytowej. Jeśli nie posiadasz zabezpieczenia lub Twoja zdolność kredytowa nie jest zbyt wysoka, możesz zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu bankowego, znajdując współsygnatariusza, kogoś z dobrym kredytem, który zgodzi się ponieść odpowiedzialność za ewentualne zadłużenie.
-
Uzyskaj dotacje z urzędu pracy...
Będąc bezrobotnym zakładających własną firmę można uzyskać dotację w wysokości sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia w minionym kwartale. Kwota ta oscyluje wokół 20 tys. złotych. Osoba ubiegająca się o tego typu dotację musi mieć status zarejestrowanego bezrobotnego i przez ostatni rok nie mogła prowadzić działalności gospodarczej. Firmę wspieraną przez urząd pracy trzeba utrzymać na rynku przynajmniej przez rok.
-
...lub z Unii
Dobrym pomysłem jest też postaranie się o fundusze unijne. Są to: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Europejski Fundusz Społeczny, Fundusz Spójności, Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejski Fundusz Morski i Rybacki.
-
Postaraj się o opiekę anioła biznesu
Kim jest anioł biznesu? Jest to najczęściej osoba prywatna, który bierze pod swoje skrzydła młodą firmę. Zapewnia jej kapitał inwestycyjny oraz dzieli się wiedzą merytoryczną, doświadczeniem i siecią kontaktów biznesowych. Aniołowie biznesu szukają najczęściej innowacyjnych. Angażują się w start-upy z własnej pasji, chęci stworzenia czegoś nowego i pomocy w projektach. Często są to “biznesowi emeryci”, którzy chcą dalej rozwijać swoją pasję do biznesu.
-
Uzyskaj wsparcie Venture capital
Jest to tzw. kapitał wysokiego ryzyka wnoszony do przez inwestorów z dużych przedsiębiorstw do małych firm potrzebujących wsparcia finansowego. W zamian, gdy mała firma zacznie przynosić zysk oddają im część swoich akcji lub udziałów. Venture capital to również wsparcie niefinansowe, czyli np. know-how. Inwestor, wykupując udziały, staje się wspólnikiem, dzięki czemu monitoruje działalność spółki oraz bierze na siebie część ryzyka inwestycji. Biorcę i dawcę kapitału łączy przede wszystkim chęć osiągnięcia sukcesu i zwiększenia wartości przedsiębiorstwa.