Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Na dnie Odry znaleziono wielki skarb. Archeolodzy nie mogli uwierzyć własnym oczom
Maria Glinka
Maria Glinka 04.12.2020 01:00

Na dnie Odry znaleziono wielki skarb. Archeolodzy nie mogli uwierzyć własnym oczom

Skarb przy Wyspie Dębina
Wikipedia/Kenraiz, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8023014

Skarb sprzed kilkuset lat

Skarb można odnaleźć w najmniej oczywistych okolicznościach. Przekonały się o tym osoby pracujące przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Na dnie Odry przy Wyspie Dębina znajdował się bowiem miecz, który pochodzi ze średniowiecza. Po wstępnych analizach eksperci datują skarb na okres od 1170 r. do 1330 r.

Portal fakt.pl podaje, że miecz o długości 108 cm jest bardzo dobrze zachowany. Jedyne uszczerbki to odłamany czubek i mały fragment sztychu. W nienagannej kondycji jest natomiast pozostała partia głowni, jelec oraz rękojeść z głowicą.

Unikatowy skarb z rzadko spotykanym elementem

Część tego wyjątkowego skarbu skrywa się we fragmencie skórzano-drewnianej pochwy z trójkątnymi wypustkami. To właśnie ten dodatek sprawia, że skarb jest jeszcze bardziej unikatowy.

- Znalezisk tego typu jest naprawdę niewiele. Osobno znajduje się miecze, osobno pochwy, najczęściej w środowiskach wilgotnych, w nawarstwieniach miast. Bardzo rzadko natomiast mamy do czynienia z kompletem - wyznała dr hab. Anna Bogumiła Kowalska z Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie.

W poszukiwaniu tajemnic, które skrywa niezwykły skarb

Specjalistka wyjawiła w rozmowie z dziennikarzami, że skarb został wydobyty z wody i przewieziony do Muzeum Narodowego. Zgodnie z jej przekazem archeolodzy zadbali o odpowiednie zabezpieczenie okazu, „aby nie zgubić żadnych informacji, które mogą być w tym mieczu i w tej pochwie zawarte”.

W planach są bowiem zaawansowane, choć nieinwazyjne badania archeometryczne i metaloznawcze. Prace rozpoczną się jeszcze przed zakonserwowaniem skarbu. W ten sposób eksperci będą próbowali odnaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania.

Dzięki analizie będzie można ocenić, czy miecz zaginął w trakcie trwania konfliktu. Archeolodzy nie wykluczają, że skarb mógł zostać ukryty w rzece celowo.

- Od głębokich pradziejów depozyty militariów miały charakter wotywny – być może ten miecz wiąże się z taką historią. [] Gdyby rzeczywiście okazało się, że to depozyt, to byłby najbardziej wysuniętym na wschód spośród tych, które obecnie znamy – przyznała dr hab. Kowalska.

Nie pierwszy tak wyjątkowy skarb na terenie Polski

Rok 2020 obfituje w niezwykłe znaleziska. W sierpniu pod Grunwaldem udało się odnaleźć dwa topory, które mogły służyć uczestnikom tej wiekopomnej bitwy. Z kolei w listopadzie archeolodzy natrafili na Śląsku na celtycki piec sprzed czasów Chrystusa.

Przełomowe odkrycia miały miejsce także w innych zakątkach świata. Niedawno natrafiono na ludzkie szczątki i ubrania w Pompejach. Z kolei w Tajlandii udało się znaleźć wyjątkowy skarb - szkielet wieloryba.

Tagi: Odkrycie