Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Skarbówka masowo kontroluje rodziców. Można stracić prawo do ulgi
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 26.01.2024 19:11

Skarbówka masowo kontroluje rodziców. Można stracić prawo do ulgi

Rodzina z dzieckiem
Pixabay/Pexels

Coraz częściej Polacy zastanawiają się, jaka jest definicja samotnego rodzica. Takie pytania kierowane są do prawników przez Krajową Administrację Skarbową. Wszystko to dlatego, że rodzic uznany za “niewystarczająco samotnego” może stracić ulgi podatkowe.

Krajowa Administracja Skarbowa przygląda się rodzicom

Ostatnio coraz częściej do prawników kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski spływają pytania dotyczące tego, jaka jest definicja samotnego rodzica. Jest to spowodowane tym, że Krajowa Administracja Skarbowa sprawdza i kontroluje rodziców, którzy są po rozstaniu. Ma to związek z ulgą podatkową, która przysługuje osobom samotnie wychowującym dziecko.

Zobacz także: Dodatkowe pieniądze już w lutym. Emeryci mogą dostać nawet 413 złotych

Fantastyczne okazje w Pepco. Polacy ruszą do sklepów, bo takiej oferty jeszcze nie było

Samotni rodzice mogą stracić ulgę podatkową

Rodzicom, którzy samotnie wychowują swoje pociechy, przysługuje specjalna ulga podatkowa. W ostatnim czasie jednak zdarzało się tak, że możliwość skorzystania z takiej ulgi zostawała poddawana wątpliwości. Jak przekonuje mecenas Marek Jarosiewicz, cytowany w informacji prasowej, najczęściej w takich sytuacjach sądy stają jednak po stronie rodziców.

Jaka jest definicja samotnego rodzica?

Wszystkie te wątpliwości wynikają z tego, że definicja samotnego rodzica dla wielu osób nie jest jasna. Przykładowo, co w sytuacji, gdy jeden z rodziców na co dzień samotnie opiekuje się dzieckiem, a drugi z rodziców odwiedza je w weekendy czy też zabiera na wakacje?

Okazuje się, że do każdej sprawy podchodzi się indywidualnie. Jedna z takich ocen jasno podkreśla, że w wyżej przedstawionym przypadku nie można nazwać rodzica samotnym, bo nie musi pokrywać sam wszystkich kosztów utrzymania pociechy, a także nie wszystkie obowiązki są na jego głowie.

Tagi: Fiskus Podatki