Skarbówka zaczyna łagodniej traktować darowizny przekazywane w gotówce
Przekazując darowiznę w gotówce można skorzystać ze zwolnienia z podatku. Aby tak się stało najbliższa rodzina, nie musi zlecać przelewu. Pieniądze można przynieść do banku i wpłacić na konto – ważne, by wpłaty dokonywał darczyńca, a nie osoba obdarowana. Przepis dla wielu nie jest do końca zrozumiały.
Obowiązek zapłacenia podatku od spadków i darowizn zależy od tego, kto komu przekazuje się darowiznę lub spadek, ważne jest również, jaka jest wartość takiej operacji.
Rodzina nie płaci podatku
Przepisy dzielą podatników na kilka grup, jedną z nich jest tzw. grupa zerowa, do której przepisy zaliczają najbliższą rodzinę, czyli: małżonków, dzieci, wnuki, rodziców, dziadków, pasierbów, rodzeństwo, ojczymów i macochy.
Te osoby mogą być zwolnione z konieczności uregulowania należności fiskusowi po spełnieniu dwóch warunków: zgłoszeniu otrzymania darowizny do urzędu skarbowego (w ciągu pół roku) oraz udokumentowania otrzymania pieniędzy dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, inny rachunek niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, albo przekazem pocztowym (art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn).
Jak podaje portal Prawo.pl według najnowszej interpretacji dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, twierdzi, że przepisy nie wymagają, by otrzymanie środków pieniężnych musiało nastąpić w formie przelewu bankowego.
Darowizna gotówkowa w postaci wpłaty na rachunek nabywcy jest dopuszczalna, jeśli zostanie właściwie udokumentowana. Fundamentalne znaczenie ma identyfikacja stron umowy, czyli udokumentowanie tego, kto dokonał wpłaty na rachunek nabywcy. Według rozmówcy Prawo.pl darowizna nie musi odbywać się poprzez transfer środków z rachunku darczyńcy na rachunek obdarowanego, wystarczy, że jest to wpłata na rachunek obdarowanego. Orzecznictwo jednak konfrontuje się w tej kwestii z praktyką organów podatkowych, przechylając raz szalę na korzyść podatników, raz na korzyść organów podatkowych.
Jak podkreślił portal, przepis o zwolnieniu z podatku wymaga pilnej zmiany. Przepis podatkowy dotyczący opodatkowania darowizn powinien być jasny i zrozumiały dla podatnika.