Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Skarżą się na ceny masła ale nie zauważyli jednego. Te produkty zdrożały o wiele bardziej
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 27.12.2024 13:53

Skarżą się na ceny masła ale nie zauważyli jednego. Te produkty zdrożały o wiele bardziej

zakupy
Fot. Marek BAZAKEast News

Temat rosnących cen masła w Polsce nie od dziś wywołuje ogromne poruszenie. Z tygodnia na tydzień klienci płacą za ten produkt coraz wyższe kwoty. Okazuje się jednak, że przy innych produktach cena masła to drobnostka. Według oficjalnych danych GUS-u inne artykuły spożywcze podrożały znacznie mocniej, jednak, o dziwo, mało się o nich mówi. Oto porównanie rok do roku. Będziecie zaskoczeni. 

Zestawienie cen produktów spożywczych. GUS opublikował dane

Temat inflacji niewątpliwie gościł w wielu domach podczas minionych Świąt Bożego Narodzenia. Trudno się jednak temu dziwić. Polacy nieustannie odczuwają jej skutki, chociażby podczas robienia zakupów spożywczych.

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące cen wybranych produktów i usług. Takie zestawienie pojawia się dwa razy w każdym miesiącu (wstępnie i finalnie). O ile więcej w listopadzie za podstawowe produkty płacili Polacy

Zwrot podatku za 13. i 14. emeryturę. Seniorzy dostaną przelewy już w lutym Krajowy Rejestr Długów podał dane. Prawie połowa Polaków ma problem

Masło wcale nie podrożało najbardziej? Tyle obecnie kosztuje

Choć grudzień powoli dobiega końca, nie ma jeszcze szczegółowych danych o inflacji, ile wynosiła w tym miesiącu. Wiadomo jednak, ile Polacy płacili w listopadzie. Okazuje się, że spośród wielu podstawowych artykułów spożywczych masło wcale nie podrożało najbardziej.

Od 2009 roku najmocniej podrożał chleb pszenno-żytni (153 proc.), następnie kiełbasa wędzona (135 proc.), filety z morszczuka (127 proc.), kurze jaja (113 proc.), kasza jęczmienna (111 proc.), a dopiero później masło (109 proc.)

Zaraz po maśle w zestawieniu znalazły się m.in.: kurczęta patroszone (106 proc.), szybka wieprzowa gotowana (106 proc.),  marchew 1 kg (105 proc.), ziemniaki 1 kg (88 proc.), mąka pszenna 1 kg (85 proc.) czy cebula 1 kg (64 proc.). 

Styl życia Polaków. Potrzeby Polaków są inne niż 15 lat temu

Wielu Polaków wciąż żyje od przysłowiowego “od pierwszego do pierwszego” i mocno ogranicza swoje wydatki. Inni z kolei co miesiąc wydają pieniądze nie tylko na podstawową żywność. To chociażby opłaty za różnego rodzaju subskrypcje serwisów streamingowych.

Jeszcze 15 lat temu Polacy oglądali wyłącznie telewizję i słuchali radia, o nowoczesnych rozwiązaniach nie było wówczas mowy. Obecnie królują też usługi kosmetyczne czy takie z zakresu medycyny estetycznej, na które Polki regularnie zapisuje się na wizyty. Bardzo łatwo więc stracić kontrolę nad finansami i wpaść w wir niekończących się wydatków.