Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Eko > Sklepy odzieżowe będą miały nowy obowiązek. Ministerstwo pracuje nad przepisami
Julia Bogucka
Julia Bogucka 01.02.2025 21:32

Sklepy odzieżowe będą miały nowy obowiązek. Ministerstwo pracuje nad przepisami

Sklep odzieżowy
Fot. chee gin tan/Getty Images/CanvaPro

Na początku stycznia 2025 roku w życie weszło nowe prawo, a na obywateli został nałożony kolejny obowiązek. Okazuje się, że już wkrótce nowe regulacje mogą dotknąć również sklepy odzieżowe. Ministerstwo już pracuje nad koniecznymi przepisami, pomaga fakt, że niektóre sieci już wprowadziły to w życie.

Segregacja odpadów w nowym wydaniu

Jedna z największych ustaw, która wymusiła na obywatelach segregację odpadów, była tak zwana “ustawa śmieciowa”, która weszła w życie w 2013 roku. Zauważono wówczas, że olbrzymia ilość wyrzucanych rzeczy trafia na składowiska śmieci, co wymagało natychmiastowej reakcji. Już po kilku latach okazało się jednak, że to nie było wystarczające rozwiązanie. Jedną z dużych nieścisłości była z pewnością dowolność w doborze koloru pojemników, co wywoływało niepotrzebne zamieszanie. To zostało naprawione w kolejnych latach.

Szablony Lelum 1280x720 (40).jpg
Fot. Alex Donin foodphotographer/CanvaPro

Ustawy dotyczące segregacji odpadów doczekały się szeregu nowelizacji, a wpływ recyklingu na środowisko był niejednokrotnie podnoszony w przestrzeni publicznej. Jedna z ostatnich zmian w tym zakresie weszła w życie 1 stycznia 2025 roku i wywołała wiele dyskusji. Jak się okazuje, planowane jest rozszerzenie obowiązków, niektóre z nich mają dotknąć sklepy odzieżowe.

Pukają do drzwi na kontrolę. Nie stosujesz się do zaleceń? Możesz dostać nawet 5 tys. zł grzywny Nadchodzą kolejne zmiany w opakowaniach produktów. Unia Europejska wydała rozporządzenie

Wiadomo, co zrobić ze zużytymi tekstyliami

Do niedawna zużyte tekstylia powinniśmy byli umieszczać w pojemnikach na odpady zmieszane. To uległo zmianie 1 stycznia 2025 roku, kiedy w życie weszło nowe prawo zobowiązujące społeczeństwo do zupełnie innej drogi postępowania. Wprowadzenie przepisów wiązało się z wymogami Unii Europejskiej, szczegółowe oczekiwania pojawiły się między innymi na stronie rządowej.

Od miesiąca na terenie każdej gminy musi się pojawić Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, do którego będzie można zawieźć niepotrzebne ubrania i inne tekstylia. Warto pamiętać, że gospodarstwa domowe nie mają obowiązku wprowadzania kolejnego pojemnika na ten cel, wystarczy odwieźć odpady do wskazanego przez gminę punktu. Ten obowiązek spoczywa na mieszkańcach.

Na stronie rządowej odnajdujemy również informację o powstaniu katalogu dobrych praktyk wydanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, który stanowi spis pomysłów jak zorganizować selektywne zbieranie odpadów tekstyliów i odzieży w gminach. Jak się okazuje, resort planuje kolejne zmiany, które dotyczą sklepów odzieżowych.

EN_01638819_0123.jpg
Fot. Pawel Wodzynski/East News

Zobacz: Zamontował fotowoltaikę i pompę ciepła. Zamiast oszczędności, jest wielkie rozczarowanie

Na sklepy zostanie nałożony nowy obowiązek?

Proces pozyskiwania zużytych tekstyliów przez sklepy odzieżowe staje się coraz bardziej powszechny. Niektóre sieci już stosują tę praktykę, na przykład współpracując z różnymi organizacjami pozarządowymi. Okazuje się, że jest szansa, że stanie się to obowiązkiem. Ministerstwo Klimatu i Środowiska już pracuje nad wdrożeniem odpowiednich przepisów. Niepotrzebne ubrania można by wtedy oddawać przy zakupie nowych.

Warto jednak podkreślić, że wiele firm już teraz wdraża takie rozwiązania dobrowolnie, budując swój wizerunek jako podmiotu odpowiedzialnego ekologicznie, co jest doceniane przez konsumentów - dodał resort.

Przypomnijmy, że za niedopełnienia obowiązku segregacji tekstyliów grozi poważna kara. Chodzi o "narażenie się na karę grzywny nakładaną na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach". Należy przekazywać wszystkie niepotrzebne ubrania i tekstylia, niezależnie od ich stanu.