BiznesINFO.pl Polska i Świat Przełom w najnowszym sondażu poparcia. Koalicja Obywatelska wyprzedzona, jest nowe drugie miejsce
wikimedia.org/Adrian Grycuk

Przełom w najnowszym sondażu poparcia. Koalicja Obywatelska wyprzedzona, jest nowe drugie miejsce

15 stycznia 2021
Autor tekstu: Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile procent poparcia uzyskały poszczególne partie

  • Kto wyprzedził Koalicję Obywatelską

  • Kto według sondażu znalazł się na granicy progu wyborczego

Sondaż: PiS zyskuje, KO traci

Sondaż przeprowadzony przez CBOS wskazuje, na jakie poparcie mogłyby liczyć partie polityczne, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w połowie stycznia 2021 r. Z badania wynika, że na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 35 proc. respondentów.

Rezultat uzyskany przez koalicjantów jest o 4 pkt. proc. wyższy niż w poprzednim sondażu. Jest to równocześnie najlepszy wynik Zjednoczonej Prawicy od października 2020 r., kiedy to wybuchły protesty związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.

Do poważnych roszad doszło na dalszych pozycjach. Na drugim miejscu, z 18-procentowym poparciem, uplasowała się bowiem Polska 2050 Szymona Hołowni. Wynik uzyskany w najnowszym sondażu sugeruje wzrost poparcia o 2 pkt. proc.

Zdeklasowana z pozycji wicelidera Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na głosy 14 proc. Polaków. Polsat News podaje, że oznacza to spadek o 4 pkt. proc. Tym samym sondaż CBOS okazał się najmniej korzystnym badaniem w historii KO (licząc od sondażu z sierpnia 2019 r.).

Dwie partie na granicy progu wyborczego

Z sondażu wynika, że próg wyborczy do Sejmu przekroczyłyby także Lewica i Konfederacja , które uzyskały po 5 proc. poparcia. W porównaniu z grudniowym badaniem Lewica nieznacznie zyskała . Z kolei uznanie dla Konfederacji utrzymało się na tym samym poziomie.

Sondaż wskazuje, że pozostałe ugrupowania obecne na polskiej scenie politycznej nie znalazłyby się w parlamencie. PSL może liczyć na poparcie zaledwie 2 proc. Polaków. Znikome jest także uznanie dla partii Kukiz’15 (1 proc.).

Sondaż wskazuje na dużą chęć uczestnictwa w wyborach

Co ciekawe udział w wyborach zadeklarowało 73 proc. ankietowanych. Choć wynik ten oznacza spadek o 2 pkt. proc. to w dalszym ciągu jest wysoki. Przypomnijmy, że w 2019 r. przy urnach pojawiło się 61,74 proc. całego społeczeństwa uprawnionego do głosowania.

Z kolei 13 proc. respondentów przyznało, że nie jest przekonanych co do uczestnictwa w wyborach. 14 proc. uczestników sondażu oznajmiło, że nie zamierza oddać głosu.

Ważną zmianą, na która zwraca uwagę CBOS jest fakt, że po czterech miesiącach wzrostu spadł odsetek osób, które chcą wziąć udział w ewentualnym głosowaniu mimo braku preferencji wyborczych. Takich osób było w styczniu 15 proc. (spadek o 4 pkt. proc.). W dalszym ciągu część ankietowanych nie chce ujawniać swoich wyborów - 4 proc. (wzrost o 1 pkt. proc.).

Gazeta Wyborcza podaje, że sondaż został przeprowadzony między 4 a 14 stycznia 2021 r. metodą mixed-mode. W celu zbadania poparcia dla partii politycznych zastosowano 3 metody: wywiad z ankieterem (metoda CAPI), wywiad telefoniczny (CATI) lub wywiad komputerowy (CAWI). Każdy z uczestników mógł samodzielnie wybrać dogodną formę uczestnictwa w sondażu. Próba wynosiła 1150 osób.

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat