BiznesINFO.pl
Spis Powszechny ruszy 1 kwietnia

pixabay/3005398

Już za miesiąc spis powszechny. Wiemy ile zarobią rachmistrzowie

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Już za nieco ponad miesiąc rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. W odróżnieniu od poprzednich spisów powszechnych tym razem będziemy mogli dokonać go samodzielnie. Tam gdzie to nie będą możliwe, pomogą rachmistrzowie. Nab&oacu

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Spis powszechny rusza już 1 kwietnia

  • W tym roku był problem z naborem rachmistrzów

  • Na jakie zarobki mogą liczyć przeprowadzający wywiady w ramach spisu

Spis powszechny już za miesiąc

1 kwietnia, a więc już za nieco ponad miesiąc rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Spis taki przeprowadzany jest w Polsce co 10 lat, po raz ostatni miał miejsce między kwietniem a czerwcem 2011 roku. W tym roku ze względu na pandemię potrwa on nieco dłużej. Jak zakłada przyjęta na początku lutego nowela ustawy o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, spis potrwa do końca września.

Spis powszechny ma na celu dostarczenie urzędom statystycznym szczegółowych informacji o liczbie ludności i jej rozmieszczeniu, strukturze demograficznej i zawodowej, sytuacji ekonomicznej i społecznej gospodarstw domowych wraz z informacją o ich warunkach mieszkaniowych.

Obowiązkiem spisowym są objęte osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach nie będących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania. Obowiązkowi spisowemu podlegają również mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami.

Spis powszechny jak wyjaśniał w rozmowie z Money.pl prezes Głównego Urzędu Statystycznego dr Dominik Rozkrut, to zestaw pytań dotyczących „potwierdzania pewnych charakterystyk demograficznych, ale również informacji związanych z migracjami, edukacją i rynkiem pracy”. Należy również spodziewać sie pytań dotyczących m.in. wyposażenia miejsca zamieszkania, czy liczby osób zamieszkujących dane lokum. Nie będzie natomiast pytań o wysokość zarobków.

W odróżnieniu od poprzednich spisów powszechnych tym razem będziemy mieli możliwość samospisania sie drogą online. Formularz zostanie uruchomiony pierwszego dnia spisu, czyli 1 kwietnia. Będzie on dostępny na stronie internetowej www.spis.gov.pl. Do osób, które nie będą miały możliwości samospisania się przez internet, przyjdą lub zadzwonią rachmistrze. W tym roku do przeprowadzenia wywiadów w ramach spisu powszechnego poszukiwano 16 tys. osób. Jak się okazało, nie było to takie proste (pisaliśmy o tym TUTAJ) w związku z czym przedłużono nabór z 9 do 16 lutego.

Redakcja BiznesInfo zwróciła się do GUS z pytaniem, czy planowane jest ponowne przeprowadzenie naboru, czy też tym razem udało sie znaleźć kandydatów na rachmistrzów. - Nabór na rachmistrzów spisowych zakończył się 16 lutego – informuje naszą redakcję Ewa Bolesławska, Naczelnik Wydziału Współpracy z Mediami w GUS, podkreślając, że ostatecznie zgłosiło się niemal dwa razy więcej kandydatów na rachmistrzów.

Ile zarobią rachmistrzowie?

W momencie przedłużenia naboru na rachmistrzów władze GUS informowały publicznie, że brak chętnych to efekt pandemii. Pojawiały się jednak opinie, że może to być efekt niewielkich wynagrodzeń na jakie mogą liczyć osoby przeprowadzające wywiady w ramach spisu powszechnego. Zapytaliśmy Urząd, jakie kwoty oferowane są rachmistrzom.

- Według obecnie obowiązującej ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 roku rachmistrz ma dostawać 7 zł brutto za wywiad bezpośredni i 4 zł brutto za wywiad telefoniczny. W noweli ustawy o narodowym  spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 roku  wynagrodzenie dla rachmistrzów zostało ujednolicone  i wszyscy rachmistrzowie za zarejestrowanie 1 ankiety mają otrzymywać  wynagrodzenie w wysokości 6 zł brutto.  Formularz spisowy nie jest skomplikowany, a wypełnienie go nie zajmuje 10 min – wyjaśnia Ewa Bolesławska.

6 zł brutto za ankietę – wydaje się niewiele, jak jednak przekonuje w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” szef GUS, „sprawny rachmistrz może w ciągu godziny spisać od sześciu do dziesięciu osób”. Jeśli przewidywania dr Rozkruta są realistyczne, to oznacza, że w ciągu godziny rachmistrz może zarobić 60 zł brutto, czyli ponad trzy razy więcej niż wynosi obecnie minimalna stawka godzinowa.

Naczelnik Wydziału Współpracy z Mediami w GUS w komentarzu dla BiznesInfo zwraca uwagę, że ostateczna liczba rachmistrzów, którzy zostaną wysłani w teren będzie uzależniona od tego, ile osób spisze się samodzielnie, a także od sytuacji epidemicznej w Polsce.

- Należy pamiętać że samospis internetowy jest główną metodą jaką preferujemy w spisie powszechnym i do której zachęcamy wszystkich mieszkańców. Ci którzy nie spiszą się samodzielnie, będą mogli się spisać telefonicznie. Dopiero, gdy osoby nie spiszą się żadnymi innymi metodami, będą się z nimi kontaktowali rachmistrzowie. Oczywiście  tylko gdy sytuacja epidemiczna na to pozwoli oraz przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego – podkreśla Ewa Bolesławska. - Przy dużym zagrożeniu epidemicznym rachmistrzowie nie otrzymają pozwolenia na wyjście w teren – będą realizować wywiady jedynie telefonicznie – dodaje.

Przy niewielkim zagrożeniu epidemicznym jak podkreśla Bolesławska rachmistrzowie zostaną w pełni zabezpieczeni odpowiednimi środkami ochrony osobistej. Możliwość wywiadów bezpośrednich ma jednak być rozważana wyłącznie w szczególnych przypadkach i okolicznościach.

Podobne artykuły

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i Świat

Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami. Podszywają się pod instytucję

Czytaj więcej >
Kiedy koniec obostrzeń? Szef resortu realnie o powrocie do normalności

Polska i Świat

Kiedy koniec obostrzeń? Minister zdrowia podał datę wprost

Czytaj więcej >
NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Polska i Świat

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

Czytaj więcej >
Lockdown dla szkół i przedszkoli prawdopodobnie zostanie przedłużony

Polska i Świat

Lockdown w przedszkolach i żłobkach do przedłużenia. Rząd wysłał klarowny sygnał

Czytaj więcej >
Zjednoczona Prawica się rozpadnie? Znamy opinię Polaków

Polska i Świat

Zjednoczona Prawica ma się rozpaść. Tak prognozuje 32 proc. Polaków

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/East News

Polska i Świat

Grzywna aż na równowartość 826 tys. zł. Przesunął tylko kilka kamieni, ale nie wiedział ile mają lat

Czytaj więcej >