Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Spływają pisma od spółdzielni. Lokatorzy zapominają, że mają swoje prawa. Mogą reagować
Julia Bogucka
Julia Bogucka 26.01.2025 21:37

Spływają pisma od spółdzielni. Lokatorzy zapominają, że mają swoje prawa. Mogą reagować

Bloki mieszkalne
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Mieszkańcy bloków ponownie zaczynają dostawać pisma o podwyżkach czynszu. Ostatnie lata to istne apogeum w tym zakresie. Spółdzielnie mają tendencję do przerzucania kosztów na lokatorów, na co wcale nie trzeba się zgadzać. Istnieją sposoby na walkę z nieuzasadnionymi wzrostami.

Spółdzielnie mieszkaniowe przesyłają pisma

To już kolejny raz, kiedy mieszkańcy dowiadują się o podwyżkach czynszu od spółdzielni mieszkaniowych. Wcześniejsze wzrosty zależały od czynników takich jak wyższe ceny energii po ataku Rosji na Ukrainę czy inflacja. Teraz jednak przyczyna jest nieco bardziej zagadkowa.

Podwyżki czynszów są częstsze i bardziej dotkliwe od co najmniej dwóch lat. Jeśli chodzi o ten rok, to z moich analiz wynika, że fala podwyżek ruszyła we wrześniu. I nic nie wskazuje na to, by coś miało ją zatrzymać - mówi portalowi money.pl Tomasz Błeszyński, niezależny ekspert nieruchomości.

Nie tylko podwyżka za przegląd. Kierowcy masowo będą wpadać na nowym przepisie Kumulacja Lotto rośnie do astronomicznej kwoty. Zwycięzca do końca życia nie będzie pracował

Pierwsze miesiące roku będą kluczowe

Ekspert wskazuje, że jego zdaniem najbliższe miesiące będą najobfitsze, jeśli chodzi o podwyżki czynszów. Przyczyną ma być wzrost cen usług, czym zostaną obarczeni przede wszystkim mieszkańcy.

Spodziewam się, że cały sektor firm, które świadczą usługi dla wspólnot mieszkaniowych, będzie chciał się zabezpieczyć przed wzrostem własnych kosztów. I podniesie ceny usług - komentuje Błeszyński.

Z podwyżkami czynszów można jednak walczyć. Przede wszystkim należy pamiętać, że muszą zostać one uzasadnione na piśmie, a lokatorzy powinni wiedzieć o decyzji trzy miesiące przed podniesieniem kwoty.

EN_01524460_0293.jpg
Fot. Marek BAZAK/East News

Zobacz: Zaczęły się kontrole na Vinted. Wiadomo, kto dostanie wezwanie od skarbówki

Tak można reagować na podwyżki czynszu

Jeśli spółdzielnia nie dopełni wyżej wskazanych formalności, należy skierować do niej pismo opisujące nieprawidłowości. Im więcej podpisów ze strony mieszkańców, tym lepiej. Co więcej, na żądanie lokatorów podmiot powinien przeprowadzić kalkulację, którą uzasadni podwyższenie czynszu. Warto angażować się w życie spółdzielni, aby mieć wpływ na podejmowane decyzje.

(…) konieczna jest większa świadomość i większe zaangażowanie mieszkańców. Muszą zrozumieć, że mają określone narzędzia prawne, za pomocą których mogą np. ograniczyć skalę podwyżek - wskazuje Błeszyński w rozmowie z money.pl.