BiznesINFO.pl Finanse Sposób na wyższą emeryturę? ZUS wyjawił szczegóły, wielu podwoi świadczenie
Fot. Pixabay/stevepb

Sposób na wyższą emeryturę? ZUS wyjawił szczegóły, wielu podwoi świadczenie

28 marca 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

ZUS przypomina: aby otrzymywać wyższą emeryturę, nie trzeba czekać na waloryzację. Na wysokość świadczenia wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych składa się bowiem kilka czynników. Jaki jest sekret wyższej emerytury? Nie wszyscy będą zadowoleni.

Oto sposób na wyższą emeryturę

Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od jakiegoś czasu radzi swoim klientom, jak zwiększyć swoją emeryturę. Dzięki tej metodzie świadczenie może być nawet dwa razy wyższe i nie ma to nic wspólnego z wyczekiwaną co roku waloryzacją. Na wysokość emerytury mamy bowiem wpływ jeszcze zanim zdecydujemy się zakończyć działalność zawodową. Prawda jest jednak taka, że metoda zdradzana przez ZUS nie jest wcale aż tak niesamowita — na wyższą emeryturę przekłada się bowiem… dłuższy okres odprowadzania składek , a zatem dłuższa praca. Na tym jednak nie koniec.

1780,96 złotych świadczenia dla matek. Trzeba spełnić warunki i złożyć wniosek

Te trzy czynniki mają wpływ na wysokość emerytury

Wbrew powszechnemu przekonaniu, na ostateczną wysokość świadczenia emerytalnego przekłada się nie tylko kwota składek . W rzeczywistości równie istotny jest staż pracy i bezpośrednio z nim powiązana średnia długość życia, co roku publikowana przez GUS . Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych , Paweł Żebrowski, zapewnia, że nawet jeden dodatkowy rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego może oznaczać 10%, 15%, a czasem nawet 20% więcej pieniędzy.

Wyższa emerytura za dłuższą pracę. W kilka lat podwoisz świadczenie

Do przedłużenia okresu pracy zachęcała jeszcze była prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska. Zapewniała, iż dłuższy staż pracy może przełożyć się nie tylko na kilkaset dodatkowych złotych miesięcznie, ale nawet podwoić pierwotną emeryturę :

Tak działa procent składany. Odkładając decyzję o przejściu na emeryturę o 5-7 lat, zależnie od okresu, możemy nawet podwoić wysokość świadczenia, które zostanie nam przyznane i obliczone — zapewniała była prezes ZUS.

Ten sposób jednak z pewnością nie spodoba się wszystkim. Złe wieści są jednak takie, że bez dłuższej aktywności zawodowej lub wyższych składek, sami nie mamy już innych możliwości decydowania o wysokości swojego świadczenia.

źródło: interia biznes

Niekorzystne zmiany dla seniorów. Nawet 1800 zł mniej z emerytury
Rekordowe dopłaty w PKK. Trzeba spełnić pewne warunki
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim. Poprzednie studia ukończyłam z wyróżnieniem na kierunku Kultury Mediów. Kocham książki, którymi interesuję się zarówno od strony czynnej, jak i biernej, co wykorzystuję pisząc powieści, ale również tworząc dla czasopisma ArtPapieru i miesięcznika Kreatywni. Wolne chwile spędzam przy serialach i grach komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat